Plan pracy wychowawczej na kolonii

Plan pracy wychowawczej na kolonii

Jako kierownik wypoczynku dzieci i młodzieży musisz dopilnować wielu kwestii formalnych jeszcze przed wyruszeniem do miejsca docelowego. Jednym z najważniejszych dokumentów jest plan pracy wychowawczej na kolonii, który pozwoli Ci w skuteczny sposób zrealizować wszystkie cele wyjazdu i punkty znajdujące się w programie. W tym artykule omówimy, jak skutecznie przygotować taki plan, aby kolonia stała się dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem.

Plan pracy wychowawczej na kolonii – obowiązek kierownika

Jako kierownik wypoczynku dzieci i młodzieży musisz wywiązywać się z szeregu obowiązków określonych w przepisach. Do Twoich zadań podczas wyjazdu kolonijnego zalicza się m.in.:

  • nadzór i przestrzeganie bezpiecznych oraz higienicznych warunków wypoczynku;
  • zapewnienie właściwej opieki od momentu przejęcia przez rodziców;
  • ustalenie i przydzielenie zadań wychowawcom.

Pełniąc tę funkcję, musisz zadbać również o wiele aspektów formalnych. W świetle przepisów to właśnie kierownik wypoczynku jest odpowiedzialny za opracowanie planu i rozkładu dnia, a także kontrolowanie realizacji zawartych w nim punktów. 

Więcej na temat obowiązków przeczytasz w artykule „Podział pracy kierownika wypoczynku”.

kurs kierownika kolonii online

Dlaczego plan pracy wychowawczej na kolonii jest tak ważny?

Plan pracy wychowawczej na kolonii jest nie tylko obowiązkowy, ale niezwykle przydatny dla Ciebie i współpracujących z Tobą wychowawców. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że dokument ten w dużej mierze decyduje o sukcesie całego wypoczynku, ponieważ znacznie ułatwia realizację codziennych aktywności. Z racji tego, że plan musi być przygotowany przed wyjazdem, w trakcie kolonii możesz więcej uwagi poświęcić na realizację zadań, tworzenie atmosfery sprzyjającej nauce i nadzór nad bezpieczeństwem, a mniej na kwestie organizacyjne.

Co powinien zawierać plan pracy wychowawczej na kolonii?

Przed przystąpieniem do stworzenia planu musisz posiadać niezbędne dane na temat wyjazdu, a w szczególności znać:

  • miejsce docelowe;
  • zaplanowane atrakcje;
  • czas trwania wypoczynku. 
obowiązki kierownika kolonii

Te informacje pozwolą Ci stworzyć przejrzysty plan pracy wychowawczej na kolonii, który powinien mieć formę czytelnej tabelki. Zazwyczaj jest ona podzielona na 3 kolumny:

  • zadania ogólne – w tej części wypisz, jakie cele realizują podejmowane przez Ciebie aktywności; możesz używać takich zwrotów, jak np. „rozwój intelektualny”, „rozwój kulturalny”, „rozwój zainteresowań”;
  • zadania szczegółowe – ta kolumna powinna zawierać bardziej precyzyjny opis aktywności; może to być przykładowo „kształtowanie nawyku bezpiecznego poruszania się w lesie” lub  „zdobywanie wiedzy na temat regionu”;
  • sposób realizacji – to miejsce, w którym musisz wypisać wszystkie punkty danej aktywności; przykładowo, jeśli zadaniem ogólnym jest „rozwój fizyczny”, a zadaniem szczegółowym „rozbudzanie zainteresowań sportem”, w kolumnie tej mogą znaleźć się „wędrówki po zaplanowanych szlakach” oraz wszelkie inne działania wymagające wysiłku fizycznego, jak np. „spływy kajakiem” czy „spacer po parku linowym”.

Niektóre plany pracy wychowawczej na kolonii są bardziej rozbudowane i zawierają dodatkowe kolumny, w których możesz wpisać konkretną datę zaplanowanych aktywności, osobę odpowiedzialną za realizację zadań (np. podczas obozu górskiego oprócz Ciebie jako kierownika możesz wpisać instruktora szkoły narciarskiej), a także dodatkowe uwagi.

ZAPISZ SIĘ NA KURS KIEROWNIKA WYPOCZYNKU I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE Z ZAKRESU PLANOWANIA PRACY OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZEJ

Chcesz pełnić funkcję kierownika? Zdobądź wymagane uprawnienia

Praca jako kierownik wypoczynku jest jednak nie tylko źródłem odpowiedzialnych zadań, ale przede wszystkim ogromnej satysfakcji, jaką możesz czerpać z pracy opiekuńczo-wychowawczej. W połączeniu z możliwością odwiedzenia ciekawych miejsc w kraju i za granicą tworzy bardzo atrakcyjną ścieżkę rozwoju zawodowego.

Chcesz zdobyć uprawnienia do pracy w zawodzie? Zapisz się na „Kurs Kierownika Wypoczynku” i spełnij wymogi, zdobywając jednocześnie przygotowanie z zakresu:

  • planowania pracy wychowawczej;
  • organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży;
  • bezpieczeństwa życia i zdrowia uczestników;
  • organizacji pracy kierownika;
  • prowadzenia dokumentacji wypoczynku.

Ogromną zaletą kursu dostępnego na naszej stronie jest możliwość realizacji programu w formie online. Nauka z dowolnego miejsca i o dowolnej porze? Brzmi świetnie – szczególnie dla osób, które chcą z łatwością pogodzić uzyskanie nowych kompetencji z pracą lub innymi obowiązkami.