Podstawowym zadaniem każdego kierownika wypoczynku jest dbanie o bezpieczny przebieg wyjazdu. Nie ogranicza się to jednak tylko do sprawowania opieki nad uczestnikami – Twoim zadaniem będzie dopilnowanie również kwestii związanej z dostępem do opieki, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Zobacz, dlaczego opieka medyczna na kolonie to priorytetowa kwestia w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wyjazdów wypoczynkowych.
Dlaczego opieka medyczna na kolonie jest tak potrzebna?
Każdy wyjazd na kolonię generuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Zarówno podczas przemieszczania się między atrakcjami, jak również podczas różnych aktywności (w szczególności sportowych), istnieje ryzyko urazu. Dodatkowo wśród Twoich podopiecznych mogą znajdować się dzieci, które przyjmują na stałe leki i są pod kontrolą jednej z poradni.
Warto zwrócić również uwagę, że dla niektórych uczestników kolonia może być pierwszym wyjazdem z dala od domu i dopiero w innym otoczeniu może ujawnić się groźna reakcja alergiczna lub choroba. Opieka medyczna na kolonie jest niezbędna, aby szybko i skutecznie zareagować na różne sytuacje, minimalizując ryzyko poważniejszych komplikacji.
Opieka medyczna na kolonie – kto musi zapewnić dostęp?
Według aktualnych przepisów dostęp do opieki medycznej w ramach świadczeń opieki zdrowotnej, które są udzielane na zasadach ustawy o świadczeniach ze środków publicznych bądź na podstawie umowy zawartej z pielęgniarką, lekarzem bądź ratownikiem medycznym, powinien zapewnić organizator. W szczególnych przypadkach można skorzystać z pomocy miejscowego lekarza, który ma kontrakt z NFZ.
Opieka medyczna na kolonie – praca dla ratowników, pielęgniarek i lekarzy
Choć to organizator jest zobowiązany zapewnić opiekę medyczną, jako kierownik również musisz zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki w czasie wypoczynku. Jest to jeden z obowiązków również uregulowany odpowiednimi przepisami, dlatego warto przed zaplanowanym wyjazdem dopilnować, aby organizator stworzył na wyjeździe takie warunki, które pozwolą szybko zareagować w przypadku pogorszenia stanu zdrowia uczestników.
Jeśli chodzi o tak ważny aspekt, jak opieka medyczna na kolonie, praca ratowników, pielęgniarek i lekarzy polega najczęściej na:
- opatrywaniu drobnych ran;
- pomocy w przypadkach różnych dolegliwości, jak np. ból głowy, ból brzucha;
- pierwszej pomocy w nagłych przypadkach;
- wyciąganiu kleszczy;
- podawaniu uczestnikom przepisanych leków.
Opieka medyczna na kolonie – praca i zadania kierownika
Warto zaznaczyć, że aktualnie nie istnieje przepis, który nakazywałby zatrudnienie lekarza, ratownika ani pielęgniarki na wyjazd wypoczynkowy. Przepisy wskazują jedynie na obowiązek organizatora do zapewnienia dostępu do opieki medycznej, a nie do nawiązania współpracy ze specjalistą. W praktyce oznacza to, że jeśli w danej sytuacji nie ma bardziej kompetentnej osoby, drobnymi chorobami i urazami w placówce wypoczynkowej muszą zajmować się wychowawcy lub kierownik.
Jeśli masz wpływ na lokalizację wyjazdu, wybierz więc taki ośrodek, który:
- znajduje się niedaleko szpitala lub punktu medycznego;
- posiada odpowiednie wyposażenie, w tym przede wszystkim apteczki;
- jest zlokalizowany z dala od niebezpiecznych miejsc, które mogą niepotrzebnie zwiększyć ryzyko niepożądanego wypadku.
Jako kierownik musisz zadbać również o skompletowanie niezbędnej dokumentacji medycznej dziecka, którą powinni dostarczyć rodzice. Jest to szczególnie ważne, gdy uczestnik przyjmuje leki lub jest pod stałym nadzorem lekarza. Warto również dopilnować, aby uzyskać od rodziców upoważnienie, które okaże się konieczne w przypadku podjęcia leczenia w trakcie wyjazdu. Więcej na temat dokumentacji przeczytasz w artykule „Dokumentacja kierownika kolonii 2024 – co warto o niej wiedzieć?”.
Kurs dla kierowników przydatny w kontekście wiedzy z pierwszej pomocy
Zanim rozpoczniesz pracę jako kierownik na koloniach dla dzieci i młodzieży, musisz spełnić określone wymogi. Jednym z nich jest konieczność zrealizowania kursu, dzięki któremu zdobędziesz niezbędne przygotowanie do pracy. Zapisz się na „Kurs Kierownika Wypoczynku” dostępny w naszej ofercie i zdobądź m.in. wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, która okaże się nieoceniona w przypadkach, gdy będziesz musiał samodzielnie zareagować w danej sytuacji.