Pierwsza praca po maturze – 3 pomysły dla 18-latków

Ogłoszenie wyników z egzaminu dojrzałości jest przez maturzystów jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów. Po kilku latach intensywnej nauki wielu z nich postanawia udać się na zasłużony wypoczynek, a po nim znaleźć ciekawe i dobrze płatne zatrudnienie. A co gdyby tak połączyć zwiedzanie pięknych miejsc ze stanowiskiem, dzięki któremu można zdobyć doświadczenie w pracy opiekuńczo-wychowawczej? Zobacz nasze 3 propozycje, dzięki którym pierwsza praca po maturze może okazać się początkiem wieloletniej przygody.

Wakacje po maturze – zaplanuj już teraz!

Jeśli jesteś tegorocznym maturzystą, z pewnością twoje myśli teraz skupiają się wokół przygotowań do egzaminu dojrzałości, który pozwoli Ci podjąć dalsze kroki na swojej edukacyjnej ścieżce. Uczniowie już teraz planują swoje wakacje i sposób na to, jak odreagują stresujący okres przygotowań. Jest to również świetny moment na to, aby zaplanować swoją pierwszą pracę. Po maturze będziesz mieć najdłuższe wakacje do tej pory, dlatego warto pomyśleć o zdobyciu udokumentowanego przygotowania do jednego ze stanowisk.

Dlaczego warto i jak znaleźć pracę na wakacje?

Osiągnięcie pełnoletniości, a także ukończenie szkoły średniej daje jej absolwentom wiele możliwości. Jednym z najważniejszych obszarów, który otwiera się przed młodymi dorosłymi jest podjęcie pierwszego poważnego zatrudnienia. Ważnym aspektem wówczas staje się nie tylko jak znaleźć pierwszą pracę, ale co można zyskać będąc zatrudnionym w młodym wieku.

Do najważniejszych zalet należy zaliczyć:

 • zdobywanie doświadczenie zawodowego – zatrudnienie już od młodego wieku może znacznie pomóc w rozwoju kariery w przyszłości,
 • rozwijanie umiejętności – styczność z obowiązkami, a także innymi osobami pozwala znacznie rozwinąć umiejętności interpersonalne, zawodowe oraz organizacyjne, co przyda się w dorosłym życiu,
 • samodzielność finansowa – to bardzo ważny argument, dla osób które chcą szybko się usamodzielnić, zdobyć niezależność i móc zarządzać własnymi finansami już od młodych lat.

pierwsza praca na wakacje

Źródłem ofert niezmiennie od wielu lat pozostają w pierwszej kolejności te zamieszczane w Sieci. Wiarygodnym źródłem aktualnych ofert są również te zamieszczane w Powiatowych Urzędach Pracy.

Wychowawca kolonijny

Świetnym pomysłem na pierwszą pracę po maturze jest funkcja wychowawcy kolonijnego na wypoczynkowych wyjazdach dzieci i młodzieży w przerwach od zajęć szkolnych. Ilość ofert wyjazdów wakacyjnych, a także wymóg zatrudnienia osób pełniących tę funkcję sprawia, że można w łatwy sposób znaleźć atrakcyjne zatrudnienie.

Do głównych obowiązków należy m.in.:

 • sprawowanie opieki nad uczestnikami pod kątem higieny, wyżywienia i bezpieczeństwa,
 • tworzenie planu pracy uczestników oraz organizacja zajęć według planu dnia,
 • prowadzenie dziennika zajęć,
 • zapoznawanie się z kartami kwalifikacyjnymi każdego z uczestników.

Praca jako wychowawca kolonijny oprócz dużej odpowiedzialności przynosi wiele satysfakcji. Razem z podopiecznymi możesz zobaczyć masę ciekawych i przepięknych miejsc. Praca na tym stanowisku wiąże się również z atrakcyjnym wynagrodzeniem – średnio za tygodniowy wyjazd wychowawca może zarobić od 800 do 1400 zł brutto.

CHCESZ PODJĄĆ PIERWSZĄ PRACĘ NA WAKACJĘ JAKO OPIEKUN NA WYCIECZKACH LUB KOLONIACH? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ!

Wychowawca na obozie sportowym

Wyjazdy wypoczynkowe dzieci i młodzieży bardzo często posiadają motyw przewodni. W wakacje nie brakuje tych o charakterze sportowym, co dla wychowawców posiadających umiejętności w danej dyscyplinie będą ogromnym atutem. Możesz wówczas współpracować z instruktorem sportu i nadzorować przebieg atrakcji bazujących na aktywności fizycznej. Dzięki temu możesz zarabiać na swojej pasji już w młodym wieku zdobywając doświadczenie przydatne później do pracy jako instruktor lub trener.

Opiekun wycieczki

Będąc absolwentem szkoły średniej można zdobyć również uprawnienia do podjęcia pracy jako opiekun wycieczki. Planując pracę po maturze musisz wiedzieć, że wycieczki mogą odbywać się tylko w trakcie zajęć szkolnych. Ze względu na sprzyjającą pogodę wiele z nich organizowanych jest jednak we wrześniu, kiedy ty będziesz cieszyć się jeszcze swoimi wakacjami.

Na stanowisku opiekuna wycieczki będziesz:

 • sprawować opiekę nad uczniami,
 • współpracować z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki,
 • wykonywać zadania zlecone przez kierownika wycieczki.

Wycieczki szkolne to zazwyczaj krótsze wyjazdy, które często nie przewidują noclegu. Dzięki temu możesz pracować na tym stanowisku również po swoich wakacjach i już jako student łączyć naukę z pracą, która będzie twoim dodatkowym źródłem dochodów.

Jak znaleźć pierwszą pracę? Ważne niezbędne kursy

Wakacje to gorący okres nie tylko ze względu na panujące upały, ale również z uwagi na ilość interesujących ofert. Absolwenci szkół średnich muszą wiedzieć, że liczy się nie tylko dobrze napisane CV oraz odpowiednio szybka reakcja na ogłoszenie, ale przede wszystkim gotowość podjęcia pracy i spełnienie określonych wymogów.

baner

Ukończone 18 lat oraz szkoła średnia nie wystarczą jednak do pełnienia powyżej opisanych funkcji. Aby podjąć pierwszą pracę po maturze w takim charakterze musisz dodatkowo ukończyć Kurs na Wychowawcę Wypoczynku lub Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek. Dzięki nim zdobędziesz udokumentowane przygotowanie m.in. z zakresu:

 • organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży,
 • planowania pracy opiekuńczej,
 • bezpieczeństwa,
 • prowadzenia dokumentacji.

Ile kosztuje Kurs Wychowawcy Kolonijnego?

Warto zaznaczyć, że na powyższe kursy mogą zapisać się osoby pełnoletnie, które ukończyły szkołę średnią. Więcej informacji na temat przebiegu kursów znajdziesz w opisie każdego z nich oraz zakładce z najczęściej zadawanymi pytaniami – FAQ. Jednym z popularnych pytań jest również to, ile kosztuje Kurs Wychowawcy Kolonijnego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom absolwentów szkół średnich, Centrum Doskonalenia Zawodowego przygotowało kurs w bardzo atrakcyjnej cenie 399 zł. Dzięki temu możesz zdobyć uprawnienia do swojej pierwszej pracy po maturze nie obciążając swojego budżetu.