Czy można zabrać dziecku telefon na kolonii?

Czy można zabrać dziecku telefon na kolonii

Średnia wieku użytkowników smartfonów z roku na rok się zmniejsza, a postępująca cyfryzacja sprawia, że coraz popularniejszym zjawiskiem jest posiadanie telefonu przez młodych uczniów. Pretekstem do zakupu urządzenia jest bardzo często pierwszy wyjazd na obóz lub kolonię – dzięki temu rodzice mogą być w stałym kontakcie ze swoją pociechą. Nie zawsze jednak smartfon może być używany w trakcie wyjazdu w odpowiedni sposób. Sprawdźmy, czy można zabrać dziecku telefon na kolonii będąc wychowawcą lub kierownikiem wypoczynku.

Telefon na kolonii – perspektywa rodziców

Na liście rzeczy, które mają zostać spakowane na obóz lub kolonię, często znajduje się telefon. W większości przypadków jest to nie tylko prośba samych dzieci, ale przede wszystkim pomysł rodziców.

Dlaczego decydują się nawet kupić telefon specjalnie na tę okazję? Powodów jest kilka, a do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • możliwość swobodnego kontaktowania się z dzieckiem – pierwsze wyjazdy bywają trudne dla obu stron, a telefon umożliwia swobodne kontaktowanie się między sobą, co znacznie ułatwia dłuższą rozłąkę,
  • poczucie bezpieczeństwa – rodzic wiedząc, że dziecko ma przy sobie telefon może poczuć się choć trochę spokojniej, ponieważ wie, że w przypadku zabłądzenia, utraty kontaktu czy niebezpieczeństwa może zadzwonić np. do opiekuna lub powiadomić odpowiednie służby,
  • możliwość kontroli – posiadanie przez dziecka telefonu daje możliwość skontrolowania przez rodzica warunków, jakie rzeczywiście panują na obozie lub kolonii; możliwość kontaktu przez telefon pozwala rodzicowi przypomnieć także dziecku np. o zażyciu lekarstw (o tym powinien pamiętać również opiekun oraz kierownik).

ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO KIEROWNIK WYCIECZKI

Organizacja kolonii dla dzieci – telefony nie zawsze mile widziane

Nieco inaczej sytuacja wygląda z perspektywy wychowawców i kierowników, którzy dbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o to, aby wszystkie aspekty organizacyjne kolonii dla dzieci, a także punkty programu zostały zrealizowane.

Według wychowawców używanie telefonów, oprócz pozytywnych stron, jak możliwość kontaktu z rodziną czy w nagłych sytuacjach, może powodować:

  • rozproszenie uwagi – wychowawcom może być znacznie trudniej zmobilizować dzieci do realizacji planowanych zajęć ze względu na koncentrację ich uwagi na treściach online,
  • brak aktywności fizycznej – obozy kolonijne promują zdrowy styl życia, a wiele z aktywności odbywa się na świeżym powietrzu; obecność telefonów może negatywnie wpłynąć na ten aspekt,
  • brak interakcji społecznych – celem obozów jest integracja jego uczestników, w czym przeszkodzić może nadmierne korzystanie z telefonów, które znacznie ograniczają kontakty międzyludzkie,
  • kradzież, zgubienie lub zniszczenie wartościowego przedmiotu – dzieci mogą mieć ze sobą urządzenia warte nawet kilka tysięcy złotych, dlatego sprzęty mogą być łupem złodziei; korzystanie z telefonu podczas różnych zajęć to również ryzyko zgubienia lub uszkodzenia drogiego sprzętu.

kurs kierownika wycieczki szkolnej

Czy można zabrać dziecku telefon na kolonii?

Mówi się, że najmłodsze pokolenie, które udaje się na kolonię lub obóz po raz pierwszy, urodziło się z telefonem w ręku. Dla opiekunów na koloniach praca z dziećmi, które non stop mają przy sobie smartfona staje się jednak nie tyle co bardzo utrudniona, co niebezpieczna. Choć przepisy dotyczące możliwości zabrania telefonu uczestnikowi nie są jednoznaczne, wychowawca powinien w tej kwestii podejmować decyzje w oparciu m.in. o:

  • regulamin placówki – zasady związane z korzystaniem z telefonów mogą wynikać z regulaminu danej placówki, regulaminu kolonii bądź rodzaju wydarzenia, do których powinni stosować się uczestnicy,
  • ogólne zasady bezpieczeństwa – wychowawca nie może rzecz jasna całkowicie zabronić uczestnikom posiadania czy korzystania z telefonu, jednak może znacznie ograniczyć korzystanie w określonych godzinach czy sytuacjach (np. podczas przemieszczania się między lokalizacjami),
  • własne ustalenia z rodzicami i uczestnikami – warto, aby jeszcze przed wyjazdem wychowawcy jasno ustalili z rodzicami i uczestnikami zasady korzystania z telefonu, a także ich przechowywania.

Warto więc w tej kwestii zachować zdrowy balans, ponieważ całkowite pozbawienie telefonu może nie tylko znacznie ograniczyć możliwość kontaktu z dzieckiem, ale również sprawić, że będzie ono zbyt gwałtownie oderwane od swoich przyzwyczajeń. Może to doprowadzić do dezorientacji i buntu – praca opiekuna na koloniach może przebiegać wówczas w nerwowej atmosferze, co nie jest pożądane. Najlepszym rozwiązaniem jest więc ustalenie jasnych zasad.

baner

Jak zostać opiekunem na koloniach? Niezbędny Kurs na Wychowawcę Wypoczynku

Dbanie o bezpieczny przebieg każdego obozu lub kolonii jest wymagającym zadaniem, na który jak widać wpływa bardzo wiele czynników. Mimo to, praca w charakterze opiekuna na obozach może przynieść wiele satysfakcji. Osoby zastanawiające się, jak zostać opiekunem na koloniach, muszą wiedzieć, że podstawowymi warunkami jest:

Wraz z Centrum Doskonalenia Zawodowego możesz zdobyć wymaganą wiedzę oraz umiejętności bez wychodzenia z domu. Więcej informacji na temat kształcenia znajdziesz w opisie kursu.