Obozy młodzieżowe i ich rodzaje

kurs wychowawca kolonijny

W trakcie trwania roku szkolnego uczniowie nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek, a tym bardziej na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Coraz obszerniejsze programy nauczania sprawiają, że uczniom trudno pogodzić jest również naukę z zajęciami dodatkowymi. Z tego względu coraz większym zainteresowaniem cieszą się obozy młodzieżowe, podczas których uczestnicy mogą bez żadnych przeszkód oddać się różnym aktywnościom. W tym aspekcie prym wiodą przede wszystkim obozy sportowe, jednak tematycznych propozycji jest znacznie więcej.

Obozy dla młodzieży – jest w czym wybierać

Obozy młodzieżowe to świetna okazja, by przeżyć niezapomniane chwile w gronie rówieśników. Oprócz czysto rekreacyjnych walorów każdego wyjazdu, oferują one rozwój wiedzy i umiejętności w wielu różnych obszarach. Bardzo często z aktywnościami przewidzianymi w programie obozu uczestnicy mają styczność po raz pierwszy, jednak po bliższym kontakcie szlifują umiejętności przez wiele lat, a nawet do końca życia.

ZAPISZ SIĘ NA KURS NA WYCHOWAWCĘ WYPOCZYNKU I ROZPOCZNIJ PRACĘ JAKO OPIEKUN KOLONIJNY

Wśród ofert tematycznych obozów dla dzieci i młodzieży można znaleźć wyjazdy:

 • artystyczne (np. plastyczne, fotograficzne, taneczne),
 • survivalowe (np. leśny agent),
 • językowe,
 • rekreacyjne,
 • rycerskie,
 • sportowe.

wychowawca kolonijny praca

Obóz sportowy dla młodzieży – najbogatsza oferta organizatorów

Wypoczynkowe wyjazdy uczniów odbywają się głównie latem, czyli w trakcie pory roku zachęcającej do aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że to właśnie obozy sportowe dla młodzieży cieszą się największym zainteresowaniem. Dominację wśród ofert obozów młodzieżowych można zauważyć z uwagi na wiele dyscyplin, które są motywem przewodnim wyjazdów. Mowa m.in. o:

 • piłce nożnej,
 • koszykówce,
 • siatkówce,
 • tenisie,
 • jeździe konnej.

Pobyt nad wodą, czyli obozy sportowe dla młodzieży wykorzystujące potencjał destynacji

Uczestnicy mogą wykorzystać potencjał destynacji wyruszając na obóz położony nad morzem lub jeziorem. Wówczas mają możliwość wyboru obozu:

 • żeglarskiego,
 • kajakowego,
 • windsurfingowego,
 • motorowodnego,
 • nurkowego.

Obozy dla młodzieży – korzyści i cele

Średni czas trwania obozu sportowego wynosi od 1 do 2 tygodni i uzależniony jest m.in. od wybranej tematyki oraz programu. Głównym celem takich wyjazdów jest przede wszystkim rozwinięcie umiejętności stricte sportowych. Uczestnicy mogą rozwijać swoje sportowe pasje doskonaląc technikę czy poprawiając kondycję fizyczną.

Pobyt w dużej grupie rówieśników pozwala uczestnikom wnieść na wyższy poziom także inne kompetencje, które mogą okazać się niezwykle cenne w codziennym życiu – np. komunikatywność, czy umiejętność pracy w zespole. Obozy sportowe mogą przynieść uczestnikom także korzyść w postaci uzyskania nowych uprawnień – jest to możliwe m.in. na obozach motorowodnych, podczas których można zdobyć patent sternika.

wakacje z dziećmi nad morzem

Przygotowanie do obozu sportowego – rola nie tylko rodziców

Zanim uczestnicy jednego z obozów młodzieżowych wyruszą na wyjazd, muszą odpowiednio się do niego przygotować. Ważne jest zabranie ze sobą nie tylko odpowiedniego wyposażenia, ale również ubrań, leków (jeśli jest taka konieczność) czy niezbędnych dokumentów. Muszą dopilnować nie tylko rodzice uczestników, ale także opiekun kolonijny (nazywany również wychowawcą) oraz kierownik wypoczynku.

Kurs na Wychowawcę Wypoczynku, czyli jak zdobyć uprawnienia do pracy

Jak widać możliwości pod kątem wyboru obozu sportowego jest bardzo wiele. Bez względu na motyw przewodni wyjazdu, organizator zobowiązany jest do zatrudnienia kadry dbającej o bezpieczeństwo uczestników. Należy do niej wychowawca kolonijny, czyli osoba posiadająca odpowiednie przygotowanie do pracy opiekuńczo-wychowawczej potwierdzone m.in. ukończeniem kursu. Wraz z Centrum Doskonalenia Zawodowego możesz zostać opiekunem kolonijnym. Jak to zrobić? Więcej informacji znajdziesz na stronie kursu.