Zaktualizowano dnia 26 maja 2023
Choć atrakcyjność wypoczynku dzieci i młodzieży na kolonii zależy również od kreatywności kadry wypoczynku i organizatora, to najwięcej możliwości oferuje sama destynacja oraz jej okolice. Nic dziwnego, że kolonie 2023 roku – podobnie jak w latach ubiegłych – upłyną w dużej mierze nad polskimi jeziorami, które oferują masę wodnych atrakcji dla uczestników. Czym należy kierować się przy wyborze kurortu?
Kolonie na mazurach i kurortach nad jeziorami – dlaczego tak popularne?
Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na spędzenie wolnego czasu od szkoły w gronie rówieśników, niż w otoczeniu przepięknych krajobrazów i zbiorników wodnych. Obecność jeziora nieopodal kurortu jest niezwykle pożądana nie tylko przez uczestników, ale również organizatorów, którzy dzięki temu mogą znacznie wzbogacić program wyjazdu m.in. o aktywności związane z nauką takich sportów wodnych, jak:
- żeglarstwo,
- kajakarstwo,
- windsurfing,
- nurkowanie.
Mazury dla dzieci i młodzieży
Nie tylko obozy o charakterze sportowym dostarczą wielu atrakcji. Na wiele niezapomnianych przygód mogą liczyć również uczestnicy wyjazdów rekreacyjnych. Rowerki wodne, piłka plażowa czy gry terenowe to tylko jedne z wielu możliwości, jakie oferują m.in. kolonie na Mazurach, czyli w miejscu niezwykle atrakcyjnym i uwielbianym przez Polaków.
Gdzie na mazury z dziećmi?
Nie bez powodu Mazury zdobyły serca najmłodszych podróżników. Miejsce to zapewnia podczas kolonii nie tylko możliwość obcowania z naturą, ale również dysponuje masą miejsc o walorach edukacyjnych i historycznych. Do popularnych i atrakcyjnych pod tym kątem miejsc można z pewnością zaliczyć m.in.:
- Giżycko – można zwiedzić Twierdzę Boyen, Zamek Krzyżacki czy Wieżę Ciśnień,
- Kętrzyn – Wilczy Szaniec okaże się świetną propozycją dla miłośników historii, a Park Miniatur Warmii i Mazur pozwoli zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca regionu,
- Mikołajki – słynące z pięknej mariny z deptakiem, która obfituje w przepiękne widoki na żagle i łodzie.
Jaki kurort wybrać?
Oprócz wodnych atrakcji, mazurskie tereny zachęcają do podróżowania i podziwiania widoków z perspektywy roweru. Szczególnie z uwagi na liczne szlaki rowerowe oraz ścieżki przebiegające przez przepiękne miejsca. Tak duża ilość zielonych terenów będzie nie lada gratką dla miłośników roślin i ptaków, których rzadkie gatunki można zobaczyć na mazurskich terenach.
Dobrze więc, gdy wybrany kurort będzie:
- położony blisko zbiornika wodnego,
- dysponował wypożyczalnią sprzętu – np. rowerów, rowerków wodnych, kajaków,
- oferował usługi wykwalifikowanej kadry instruktorskiej w zakresie szkolenia m.in. ze sportów wodnych,
- dysponował wystarczającą ilością miejsc noclegowych o higienicznych warunkach – z dostępem do łazienek, a także jadłodajni, która zapewni zbilansowane posiłki (z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dzieci – np. alergie i nietolerancje).
Kwestie organizacyjne kolonii nad jeziorem
Czas trwania kolonii 2023 uzależniony jest od wielu różnych czynników. Z reguły tego typu wyjazdy trwają 1-2 tygodnie i powinny być dobrane do wieku oraz potrzeb uczestników. Ważne jest więc odpowiednie zaplanowanie przebiegu wyjazdu w programie oraz planach dziennych. Bardzo ważnym dokumentem kolonijnym jest karta kwalifikacyjna, która zawiera zgodę rodzica na udział dziecka, a także informacje na temat jego zdrowia.
ZAPISZ SIĘ NA KURS WYCHOWAWCY WYPOCZYNKU I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE W PRACY PODCZAS KOLONII
Do ważnych spraw, o których należy pamiętać przed wyjazdem jest odpowiednie wyposażenie i spakowanie każdego uczestnika. Wybierając się na kolonię nad jeziorem, pamiętać należy nie tylko o letnich ubraniach i strojach kąpielowych, ale również o cieplejszych ubraniach, przydatnych szczególnie wieczorami. Dodatkowo uczestnicy powinni zabrać inne ważne przedmioty, jak np. płaszcz przeciwdeszczowy, zapasowe obuwie czy kremy z filtrem.
Kolonie 2023 – obowiązkowa kadra wypoczynku
Niezależnie od wybranej destynacji, żadna z kolonii w 2023 roku nie odbędzie się bez udziału obowiązkowej kadry dbającej o bezpieczeństwo uczestników – kierownika i wychowawcy wypoczynku. Najważniejsze aspekty pracy osoby na tym stanowisku opisaliśmy dla Was w artykule „5 zasad, jakie musi spełnić przyszły wychowawca kolonijny”.