Zaktualizowano dnia 22 lipca 2024
Każdego roku w czerwcu, wraz z momentem dźwięku ostatniego dzwonka, rozpoczyna się sezon wakacyjny. Jest to czas, w którym dzieci i młodzież w wieku szkolnym może odetchnąć po intensywnym okresie, udając się na jeden z wielu zorganizowanych wyjazdów w kraju oraz za granicą. Wszystkie kolonie, biwaki i inne formy wypoczynku muszą przebiegać pod okiem kadry wypoczynku, która dba nie tylko o organizacyjne aspekty wyjazdu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
Żaden wyjazd nie może się odbyć bez kierownika oraz podlegającemu mu wychowawcy wypoczynku (nazywanego również jako opiekun kolonii). Ze względu na coraz większą liczbę wyjazdów zorganizowanych, rośnie również zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, aby pełnić tę funkcję. Jednym z wymogów jest ukończony kurs, dzięki któremu można w prawidłowy sposób wypełniać obowiązki wychowawcy kolonijnego.
Wychowawca kolonijny – praca podczas jakich wyjazdów?
Wypoczynek dzieci oraz młodzieży mogą być zorganizowane nie tylko przez szkoły i placówki oświatowe, ale również przez firmy podlegające Ustawie o usługach turystycznych oraz przez osoby fizyczne. W skład każdego wyjazdu musi wchodzić opiekun kolonii oraz kierownik, czyli kadra zatrudniona podczas różnych form wypoczynkowych. Mowa przede wszystkim o:
- koloniach,
- półkoloniach,
- zimowiskach,
- biwakach,
- obozach.
Wypoczynek dzieci i młodzieży może być organizowany w przerwach od zajęć szkolnych. Za sezon uważa się ferie letnie i zimowe, a także wiosenną i zimową przerwę świąteczną.
Obowiązki wychowawcy kolonijnego
Praca jako wychowawca kolonijny to świetny wybór m.in. dla pedagogów, którzy uwielbiają pracę i opiekę nad dziećmi. Wyjazdy pozwalają nie tylko zdobyć doświadczenie, ale przy okazji zwiedzić przepiękne miejsca w kraju oraz za granicą. Mimo to, jest to praca odpowiedzialna, wymagająca od opiekuna kolonii realizacji określonych zadań przez czas trwania wyjazdu.
Chodzi m.in. o:
- zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi wszystkich uczestników;
- informowanie kierownika wypoczynku o wszelkich potrzebach specjalnych podopiecznych;
- prowadzenie dziennika zajęć, które są realizowane podczas wypoczynku;
- sprawowanie opieki nad uczestnikami pod kątem żywieniowym, zdrowotnym i higienicznym;
- zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom podczas wszelkich atrakcji.
Obowiązki wychowawcy kolonijnego to opieka nad uczestnikami od momentu przejęcia uczestnika od rodzica do czasu ponownego przekazania rodzicowi lub opiekunowi po zakończeniu wypoczynku. Jako opiekun kolonii musisz zwrócić szczególną ostrożność na podopiecznych także w trakcie przejazdów – zarówno do miejsca docelowego, jak i podczas przemieszczania się między atrakcjami i aktywnościami.
Wychowawca kolonijny – wymagania
Istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, aby móc podjąć zatrudnienie jako wychowawca kolonijny podczas wypoczynku dzieci i młodzieży. Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli planujesz podjąć pracę w tym atrakcyjnym zawodzie, który pozwoli Ci rozwinąć kompetencje wychowawczo-opiekuńcze i zarazem zwiedzić interesujące miejsca?
Wykształcenie i kwalifikacje
Osoba, która chce pełnić funkcję jako opiekun kolonii musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Przepis ten nie dotyczy instruktorów harcerskich posiadających stopień minimum przewodnika bądź równoważny i pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku, które prowadzone są przez organizacje harcerskie.
Dodatkowo, każdy aspirujący opiekun kolonii musi ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku. Wymóg ten nie dotyczy nauczycieli, osób posiadających wykształcenie pozwalające na pracę z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego bądź opiekuńczo-wychowawczych, a także instruktorów
harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym oraz osób, które przed dniem 23 sierpnia 2013 r. uzyskały tytuł trenera i instruktora sportu.
Odpowiednie podejście do dzieci
Praca wychowawcy kolonijnego opiera się głównie na kontakcie z podopiecznymi. Opiekun kolonii, którego polubią dzieci i młodzież, powinien cechować się empatią, kreatywnością, opiekuńczością oraz cierpliwością. Powinien być przy tym rozważny i odpowiedzialny. Posiadając te cechy można znacznie łatwiej nawiązać pozytywną relację z uczestnikami, którzy będą chętni do współpracy i realizacji programu wyjazdu.
Niekaralność
Oprócz ukończonego 18. roku życia, niezbędne do ubiegania się o zatrudnienie jako wychowawca wypoczynku jest przedstawienie zaświadczenia, które potwierdza niekaralność kandydata. Może to być informacja z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczenie, jeżeli opiekun kolonii jest już zatrudniony na podstawie przepisów, które przewidują warunek niekaralności.
Referencje
Zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy potwierdzające posiadane doświadczenie nie jest co prawda wymagane, ale bardzo korzystnie wpływa na proces rekrutacji i gwarantuje większe szanse na otrzymanie lepszej oferty pracy. Referencje pozwalają dodatkowo wynegocjować atrakcyjniejsze warunki finansowe.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule „Wymagania, jakie musi spełnić opiekun wycieczki„.
ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO WYCHOWAWCA KOLONIJNY
Badania lekarskie wychowawcy kolonijnego
Czy wychowawca kolonijny musi mieć książeczkę sanepidowską?
Wiele pytań związanych z pracą wychowawcy kolonijnego dotyczy konieczności posiadania przez taką osobę zaświadczeń lekarskich. Wiele osób zastanawia się, czy wychowawca musi mieć książeczkę sanepidowską.
Otóż badania sanitarno-epidemiologiczne są konieczne do wykonania tylko u osób, których obowiązki niosą ryzyko przeniesienia zakażenia bądź choroby zakaźnej. W praktyce oznacza to, że książeczka sanepidowską jest wymagana tylko w przypadku, gdy osoba na stanowisku związanym z opieką nad uczestnikami będzie miała styczność z jedzeniem – np. będzie odpowiadała za przygotowywanie lub wydawanie posiłków. W innych przypadkach opiekun kolonii nie musi posiadać aktualnej książeczki z sanepidu.
Zaświadczenie lekarskie – wychowawca kolonijny z potwierdzeniem braku przeciwskazań
Kolejnym pytaniem, jakie nasuwa się w kontekście pracy z dziećmi na różnego rodzaju obozach jest to, czy wychowawca kolonijny musi mieć zaświadczenie lekarskie. Dokument znany wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę jest ważny także w przypadku tego stanowiska.
Zaświadczenie lekarskie dla wychowawcy kolonijnego powinno zawierać informacje na temat przeciwwskazań do pełnienia funkcji wychowawczej. Oczywiście przedtem powinien on być skierowany na badania, które wykluczą ewentualne ograniczenia do wykonywania zawodu. Osoby, które chcą zdobyć dokument, jakim jest zaświadczenie lekarskie dla wychowawcy kolonijnego, wzór mogą znaleźć w Sieci. Pozwoli on zorientować się, jakie informacje są w nim zawarte.
Kurs na wychowawcę kolonijnego
Niezbędne wymagania można spełnić zapisując się Kurs wychowawcy kolonijnego online, który oferowany jest przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Dzięki nowoczesnej i skutecznej formie kształcenia ukończysz go bez wychodzenia z domu w ciągu kilku dni. Więcej informacji znajdziesz na temat toku nauki przeczytasz w jego opisie.
Wiedza zdobyta w trakcie nauki pozwoli ci w rzetelny sposób wypełniać obowiązki wychowawcy kolonijnego, a także reagować w różnych niespodziewanych sytuacjach. Program kursu zawiera wiele przydatnych zagadnień związanych m.in. z organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży, planowaniem pracy opiekuńczej czy bezpieczeństwem uczestników.