Zaktualizowano dnia 27 marca 2023
Dawno minęły czasy, w których wycieczki szkolne oznaczają jedynie krajoznawcze i turystyczne aktywności w ciągu jednego dnia. O ile nadal lepiej jest zorganizować tego typu wyjście niż pozbawić uczniów tej możliwości, o tyle coraz częściej wybór pada na kilkudniowe wyjazdy oddalone od miejsca zamieszkania.
Aktualnie istnieje bardzo duża możliwość wyboru destynacji, która zapewni nie tylko wiele atrakcji, ale również pozwoli zapoznać się dzieciom i młodzieży z historią i kulturą danego miejsca. Bardzo ważną rolę w kontekście udanego wyjazdu pełni osoba odpowiadająca za planowanie harmonogramu wycieczki. Kto się tym zajmuje?
Wyjście grupowe a wycieczka szkolna – różnice
Wielu rodziców oraz uczniów mogło spotkać się z dwoma na pozór podobnymi sformułowaniami, czyli „wycieczką szkolną” oraz „wyjściem grupowym”. Jak się jednak okazuje, to dwie oddzielne aktywności, ponieważ:
- wycieczka to forma wyjścia uczniów poza teren szkoły, a jej celem są aktywności związane z działalnością turystyczno-krajoznawczą,
- wyjście grupowe to np. wyjście na basen w celu realizacji zajęć wychowania fizycznego, na zawody sportowe, konkursy czy przedstawienia – wydarzenia, które nie wynikają z przepisów o wycieczkach szkolnych.
Wyjazd na ferie nie jest wycieczką szkolną
Wycieczki szkolne mogą być organizowane przez publiczne szkoły podczas roku szkolnego. Przede wszystkim w ramach zajęć opiekuńczych bądź dydaktyczno-wychowawczych. Tego typu wyjazdów nie organizuje się w trakcie bożonarodzeniowej czy wielkanocnej przerwy świątecznej. Wycieczką nie będzie również wyjazd w ferie zimowe bądź letnie wakacje.
Cele wycieczki szkolnej
Wycieczka jest podstawową formą działalności turystyczno-krajoznawczej, dlatego przystępując do jej planowania, trzeba bardzo dokładnie sformułować cele – zarówno główne, jak i szczegółowe. Przy ich określaniu należy wziąć pod uwagę cele zawarte w § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
Według tego zapisu, wycieczki szkolne mają służyć m.in.:
- poznawaniu kraju, jego tradycji, zabytków kultury i historii oraz środowiska przyrodniczego,
- zdobywaniu wiedzy na temat kultury oraz języka innych państw,
- poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin życia kulturalnego, gospodarczego oraz społecznego.
Od czego zależy długość wycieczki szkolnej?
Aktualne przepisy nie narzucają limitów pod względem czasu trwania wycieczek. Istnieje jednak zapis, że jej program powinien być dostosowany do wieku, potrzeb uczniów, a także ich zainteresowań. Bardzo ważnym kryterium jest również stan zdrowia, kondycji czy sprawności fizycznej. To od tych czynników może być uzależniona długość pobytu.
Bardzo duży wpływ na długość wycieczki ma kierownik wycieczki – to jego zadaniem jest opracowanie programu oraz regulaminu wyjazdu. On ustala także jego cel, trasę oraz harmonogram, który może być rozłożony na 2-3 dni lub może wymagać dłuższego pobytu. Informacje na ten temat przekazuje później nie tylko samym uczniom, ale również ich rodzicom i opiekunom wycieczki.
Wycieczki szkolne 3-dniowe wciąż popularne
Z uwagi na fakt, iż każdy dzień nieobecności uczniów w szkole generuje pewne zaległości w realizowanym programie nauczania, a także większe koszty pobytu, najczęściej kierownicy wycieczek starają się stworzyć harmonogram i program wyjazdu w taki sposób, by nie trwał on dłużej niż 3 dni. Taki czas umożliwia dojazd do miejsc oddalonych kilka godzin drogi od szkoły, a także jest wystarczający, by zrealizować wszystkie cele – zarówno edukacyjne, turystyczne, jak i rozrywkowe.
To również optymalny czas dla uczestników, którzy mogą czuć się znudzeni dłuższym pobytem lub odczuwać brak rodziców i swojego codziennego środowiska. Dłuższe pobyty są również znacznie bardziej wymagające dla kadry wypoczynku wybieranej przez dyrektora szkoły. Od momentu przekazania dzieci aż do chwili powrotu i odebrania przez rodziców opiekun wycieczki sprawuje bezpośrednią opiekę nad uczestnikami.
Kurs dla aspirujących kierowników i opiekunów wycieczek
Praca jako kierownik oraz opiekun wycieczki to bardzo odpowiedzialna funkcja. Mimo to, wciąż bardzo dużo osób dostrzega w niej wiele pozytywów oraz swoich szans na rozwój w tym kierunku. Wychodząc naprzeciw dużej liczbie chętnych, którzy są zainteresowani zdobyciem niezbędnych umiejętności i wiedzy, Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek, który można zrealizować bez wychodzenia z domu.
Więcej informacji znajduje się na stronie kursu: https://wychowawca.edu.pl/kursy/86.