Główne wymogi dla przyszłego opiekuna kolonijnego

Zaktualizowano dnia 27 marca 2023

Sezon na wyjazdy w ramach kolonii trwa w przerwie od zajęć szkolnych. Oznacza to, że młodzież i dzieci z całej Polski wyruszają na wszelkiego rodzaju obozy, biwaki czy półkolonie podczas zimowych oraz letnich ferii, a także w trakcie wiosennej i zimowej przerwy świątecznej.

Bez względu na miejsce, czas pobytu, a także charakter wyjazdu, nie może się on odbyć bez zatrudnionej kadry wypoczynku. W jej skład wchodzi m.in. wychowawca (opiekun), czyli osoba posiadająca nie tylko odpowiednie cechy charakteru, ale również umiejętności i udokumentowaną wiedzę niezbędną do dbania o bezpieczeństwo uczestników. Można ją zdobyć realizując kurs opiekuna kolonijnego przygotowujący merytorycznie do pracy podczas tego typu wyjazdów.

Organizacja kolonii w świetle przepisów

Kolonijne wyjazdy to czas szczególny dla uczniów, którzy mogą odpocząć od codziennych obowiązków szkolnych i przeżyć wspaniałe chwile w gronie rówieśników. O ile dla dzieci i młodzieży to moment regeneracji sił psychicznych i fizycznych, dla organizatorów to czas wzmożonej czujności w trakcie wyjazdu, a także dopilnowania wielu kwestii formalnych.

Organizatorami wypoczynku dzieci i młodzieży mogą być nie tylko szkoły, placówki oświatowe czy firmy podlegające pod Ustawę o usługach turystycznych. Kolonię mogą zorganizować także osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej. Organizacja takiego wyjazdu może mieć charakter zarobkowy lub niezarobkowy.

Kontrola kuratorium oświaty

Bez względu na to, kto podejmuje się organizacji kolonii dzieci i młodzieży, taki wypoczynek musi być zgłoszony do kuratorium oświaty, które sprawuje nadzór nad prawidłowościami dotyczącymi formalności. Organ ten może prowadzić różne kontrole, a także żądać wglądu do dokumentów zarówno w trakcie trwania wyjazdu, jak również po jego zakończeniu. Osoba prowadząca czynności może zażądać od organizatora dokumentów dotyczących kwalifikacji kadry wypoczynku oraz potwierdzenia ich niekaralności.

Obowiązkowa kadra wypoczynku – kto może zostać opiekunem?

Tego typu kontrole mają służyć zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa w trakcie pobytu, który nie może się odbyć bez zatrudnienia kadry wypoczynku. Jest to jeden z najważniejszych warunków, jakie musi spełnić organizator.

Wychowawcą (opiekunem) może być osoba, która:

  • posiada zaświadczenie o niekaralności,
  • ukończyła 18. rok życia,
  • posiada co najmniej średnie wykształcenie (wymóg nie dotyczy m.in. instruktorów harcerskich o stopniu przewodnika),
  • ukończyła kurs opiekuna kolonijnego (przepis nie dotyczy m.in. nauczycieli oraz osób posiadających wykształcenie w obszarze pracy opiekuńczo-wychowawczej).

Kto może zostać opiekunem kolonii?

Osiągnięcie pełnoletniości, dzięki którym aspirujący opiekunowie posiadają pełnię zdolności do czynności prawnych, a także samodzielnego zawierania wszelkich umów, nie wystarczy do tego, by podjąć zatrudnienie o takim charakterze. Bardzo ważnym w kontekście nadzoru nad bezpieczeństwem wypoczynku dzieci i młodzieży są odpowiednie umiejętności, cechy charakteru, a także posiadana wiedza.

Jaki powinien być opiekun kolonijny?

Warto zaznaczyć, że o pracę jako opiekun kolonii ubiegają się najczęściej osoby, które wykazują predyspozycje do opieki nad grupą dzieci i młodzieży. Są to bardzo często studenci pedagogiki, zainteresowani zdobyciem praktyki w pracy z podopiecznymi lub osoby już posiadające takie doświadczenie.

Najczęściej osoby te charakteryzują się empatią, komunikatywnością, bardzo dobrą organizacją, a także skrupulatnością i konsekwencją, co jest szczególnie przydatne podczas sprawowania opieki nad większą grupą energicznych uczniów.

Internetowy kurs wychowawcy kolonijnego

W zdobyciu merytorycznego przygotowania do pracy jako wychowawca (opiekun) kolonijny pozwala Kurs na Wychowawcę Wypoczynku oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego, który można zrealizować bez wychodzenia z domu. Ukończenie internetowego kursu na wychowawcę kolonijnego umożliwia zdobycie zaświadczenia wydawanego zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w konsekwencji ubieganie się o pracę na tym stanowisku.

Przykładowy egzamin na wychowawcę kolonijnego

Program kursu podzielony jest na 9 tematów i pozwala kursantom zapoznać się z najważniejszymi aspektami teoretycznymi i praktycznymi w pracy opiekuna wypoczynku. Przykładowe pytania egzaminacyjne na wychowawcę kolonijnego dotyczyć mogą m.in.:

  • organizacji wypoczynku i zajęć,
  • planowania pracy opiekuńczej, edukacyjnej i wychowawczej,
  • ruchu i rekreacji,
  • turystyki i krajoznawstwa,
  • bezpieczeństwa zdrowia i życia uczestników wypoczynku.