Kolonia, półkolonia, obóz, biwak – to tylko kilka przykładowych form wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanych w przerwie od zajęć szkolnych. Ich lista jest jednak znacznie dłuższa, co może Ci – jako aspirującemu wychowawcy – sprawić trudności w odróżnieniu nie tylko specyfiki samych wyjazdów, ale również niezbędnych uprawnień. Zobacz, czym się różni kolonia od obozu oraz dlaczego warto wybrać kurs, którzy przygotuje Cię do wszystkich form wypoczynku.
Czym różni się obóz od kolonii? Inny charakter organizacyjny
Pierwszym podstawowym aspektem, który odróżnia od siebie te dwie formy wypoczynku to charakter organizacyjny. Obozy posiadają program zawierający aktywności ze ściśle określonej tematyki – np. sportowej, artystycznej lub przyrodniczej. Kolonie mają luźniejszy charakter i mniej formalny program stawiający na wypoczynek i integrację z innymi.
Czym różni się kolonia od obozu? Lokalizacja
Wyraźne różnice odnośnie tego, czym różni się kolonia od obozu, można dostrzec również w kwestii docelowego miejsca wypoczynku. Obozy organizowane są najczęściej w specjalnych ośrodkach bądź terenach rekreacyjnych, które są przystosowane do określonych aktywności – np. obozy sportowe odbywają się w kompleksach wyposażonych w boiska, z kolei obozy przyrodnicze nieopodal parku krajobrazowego bądź w lesie.
Kolonie organizowane są natomiast w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, które oferują uniwersalne zabawy i atrakcje. W odróżnieniu od obozów zlokalizowanych najczęściej na odludziu kolonie organizowane są bliżej miast.
Czas trwania – na jak długo pojedziesz z podopiecznymi?
Biorąc pod uwagę fakt, że obozy mają na celu zaangażować uczestników do rozwoju konkretnych umiejętności, z reguły trwają one około dwóch tygodni. W tym czasie uczestnicy mogą bardziej zaangażować się w daną dziedzinę i zdobyć nowe zdolności. Z kolei kolonie najczęściej trwają około tygodnia – dużą popularnością cieszą się także wyjazdy 5-dniowe, które są świetnym wyborem w przypadku pierwszych wyjazdów dzieci.
Aktywności w programie
Aby uczestnicy mogli rozwinąć swoje umiejętności w danej dziedzinie, program obozów zawiera dużo więcej aktywności tematycznych. Przykładowo obozy żeglarskie to codzienne żeglowanie na jachtach kabinowych, nauka wiązania węzłów czy zajęcia teoretyczne z budowy jachtu. Kolonie z kolei są nastawione na swobodną zabawę i relaks. Więcej w programie jest miejsca na spontaniczne aktywności i integracje uczestników.
Czym się różni obóz od kolonii w kwestii uprawnień?
Na początku warto zaznaczyć, że zarówno obóz, jak i kolonia to formy wypoczynku, a nie wycieczki szkolnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ przepisy rozróżniają wycieczkę, która może być organizowana tylko w okresie trwających zajęć szkolnych oraz wypoczynek – organizowany w przerwach od zajęć szkolnych.
Oznacza to, że obóz oraz kolonia może być organizowana m.in. w czasie wakacji, ferii zimowych czy wiosennej i zimowej przerwy świątecznej. Przepisy dotyczące organizowana i nadzorowania są jednakowe zarówno dla kolonii, jak i obozu. Posiadając uprawnienia do pracy jako wychowawca wypoczynku, możesz pełnić tę funkcję zarówno na obozach, jak i koloniach.
ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO OPIEKUN NA KOLONIACH I OBOZACH REALIZUJĄC „KURS NA WYCHOWAWCĘ WYPOCZYNKU”
Nie będziesz mieć z kolei uprawnień do pracy jako opiekun na wycieczkach szkolnych. Więcej o uprawnieniach wychowawcy kolonijnego i opiekuna wycieczki przeczytasz w naszym artykule „Wychowawca kolonijny a opiekun wycieczki – różnice w uprawnieniach”.
Zapisz się na kurs i zdobądź uprawnienia do pracy na obozach i koloniach
Aby pracować jako wychowawca na koloniach i obozach, musisz mieć ukończone 18 lat, średnie wykształcenie, zaświadczenie o niekaralności, a także ukończony Kurs na Wychowawcę Wypoczynku (istnieją wyjątki – np. gdy jesteś nauczycielem lub pracujesz z dziećmi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych). Dzięki naszej ofercie możesz zdobyć uprawnienia do pracy na koloniach, obozach i wszystkich pozostałych formach wypoczynku dzieci i młodzieży bez wychodzenia z domu.
Kurs przygotuje Cię m.in. z zakresu organizacji wypoczynku i zajęć, planowania pracy opiekuńczej, a także zasad bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat kursu znajdziesz w jego opisie.
Zaktualizowano dnia 7 marca 2024