Zabawy kolonijne. Jak organizować pożegnanie na koloniach?

zabawy kolonijne

Bez względu na tematykę, miejsce wypoczynku czy czas trwania kolonii, na każdym wyjeździe organizowanym dla dzieci i młodzieży nadchodzi moment pożegnania. Ostatni dzień to dla Ciebie jako wychowawcy bardzo dobra okazja, aby zaplanować takie aktywności, dzięki którym uczestnicy zapamiętają wyjazd na długo. Jak zorganizować pożegnanie na koloniach? Poznaj ciekawe zabawy kolonijne.

Gry i zabawy na koloniach – ostatni dzień w klimacie gier terenowych

Dla uczestników każdej kolonii dzień pożegnalny to emocjonalny moment, ponieważ już za chwilę rozjadą się do swoich domów w różnych regionach kraju. Wielu z nich zawiera na obozach nowe znajomości, znajdując bratnie dusze i przyjaciół, z którymi w kolejnych latach będą utrzymywać regularny kontakt. Świetnym pomysłem na przypieczętowanie relacji będą gry terenowe, które zintegrują grupę jeszcze bardziej.

Podchody, czyli klasyk nad klasykami – zabawy kolonijne

Naszych propozycji nie mogliśmy zacząć od najstarszej gry terenowej świata, która nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem, czyli podchodów. Gra pozwala sprawdzić znajomość znaków patrolowych oraz sprawność fizyczną uczestników i jest popularna szczególnie na obozach harcerskich.

Jako wychowawca zadbaj o:

  • odpowiedni wybór terenu – musi być dostosowany do wieku oraz możliwości uczestników,
  • tematykę – gra może mieć elementy fabularne, mieć charakter czysto rozrywkowy lub sprawdzać wiedzę z danego zakresu,
  • czas przejścia trasy – jest ważny szczególnie w dzień pożegnalny, w którym czas jest ograniczony,
  • przekazanie zasad – dwie grupy o dowolnej ilości osób, jedna grupa goni drugą, a następnie zmiana; grupa uciekająca może wymyślać zadania, aby zyskać na czasie,
  • materiały – np. kartki i długopis lub kredę.

pożegnarlny dzień na koloniach

Świetlik

To również popularna gra polegająca na tym, że dwa świetliki biegają po lesie, a reszta uczestników stara się ich złapać, podążając za światłem. Jednego świetlika goni około 10 osób – świetlikiem staje się osoba, która go złapała. Wygrywa osoba, która najdłużej będzie świetlikiem. Zabawa polecana jest przy większych grupach. Tak naprawdę potrzeba jedynie dobrej i mocno świecącej latarki, aby uczestnicy świetnie się bawili, rozwijając przy okazji sprawność fizyczną oraz spostrzegawczość.

Polowanie

To prosta zabawa sprawdzająca się w przypadku zuchów i małych harcerzy, polegająca na tym, że po polanie lub lesie porozrzucane są kartki z nazwami zwierząt. Obowiązuje zasada – im rzadsze zwierzę, tym więcej punktów można otrzymać. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie największą ilość punktów. Warto wybrać nieduży, jednak zróżnicowany teren. 

Zabawy kolonijne – pamiątki

Aby po wspaniałym czasie spędzonym na kolonii nie zostały jednie świetne wspomnienia, warto zachęcić podopiecznych do własnoręcznego stworzenia pamiątek – zarówno dla rodziców, jak i pozostałych uczestników. Mogą być to:

  • rysunki,
  • amulety,
  • talizmany,
  • bransoletki,
  • pocztówki.

Tak naprawdę jedynym ograniczeniem będzie kreatywność Twoja oraz grupy.

ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO WYCHOWAWCA KOLONIJNY

Zabawy na koloniach – dyskoteka

Po kilku, a nawet kilkunastu dniach różnych zadań i aktywności, ostatni dzień może upłynąć pod znakiem zabawy na dyskotece. Oprócz różnorodnej i dobranej do wieku uczestników muzyki warto zorganizować w jej trakcie różne zabawy taneczne i konkursy, które zintegrują uczestników i pozwolą podzielić się z innymi swoimi talentami.

Dzień pożegnalny na kolonii – ostatni apel

Ostatni dzień na obozie warto podsumować apelem, na którym można wyróżnić uczestników wykazujących się szczególnymi umiejętnościami oraz zachowaniem. Jest to również świetny moment, aby podziękować kadrze, a także personelowi za wsparcie. Warto w takiej chwili podkreślić wartości, jakie niosą za sobą doświadczenia zdobyte w trakcie wyjazdu. Apel pożegnalny to także bardzo dobry moment na wręczenie dyplomów za udział w kolonii.

kurs wychowawcy półkolonii

Pakowanie – warto zaplanować na poranek

Pożegnalny dzień to nie tylko moment na integracyjne zabawy na koloniach, ale również pakowanie. O ile starsi uczestnicy robią to w miarę szybko, o tyle w młodszych grupach proces ten może zająć trochę czasu. Warto więc zaplanować pakowanie na poranek – po pierwsze można to będzie zrobić bez pośpiechu, a po drugie więcej czasu zostaje później na przyjemniejsze aktywności. 

Zapisz się na kurs i zdobądź przygotowanie do pracy jako wychowawca

Jak widać, istnieje bardzo wiele możliwości na to, jak można zorganizować uczestnikom pożegnalny dzień na kolonii. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat organizacji zajęć oraz planowania pracy opiekuńczej, zapisz się na Kurs na Wychowawcę Wypoczynku

Ukończenie kursu okaże się również niezbędne, jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do pracy jako wychowawca. Oprócz niekaralności, ukończonych 18 lat i średniego wykształcenia, obowiązkowa jest realizacja kursu (z wyjątkiem nauczycieli i pracowników m.in. placówek opiekuńczo-wychowawczych). Więcej informacji na temat kursu znajdziesz w jego opisie.