Pomysł na wycieczki szkolne: najciekawsze multimedialne muzea w Polsce

W szkole średniej nie ma zbyt wielu okazji na wyjścia, dlatego warto postawić na takie atrakcje, które rzeczywiście zainteresują uczniów i zostaną w ich pamięci na długo. Będąc wychowawcą klasy licealnej, nieraz mierzysz się jednak z wyzwaniem, jakim jest ciekawy pomysł na wycieczki szkolne. Świetną opcją na wyjście w liceum będą multimedialne muzea, których lista w naszym kraju nieustannie się powiększa. Zobacz najciekawsze propozycje!

Nowoczesne muzeum – trafiony pomysł na wycieczki szkolne

Uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie na informację o tym, że miejscem docelowym długo wyczekiwanej wycieczki szkolnej jest klasyczne muzeum. Trudno się dziwić, ponieważ bardzo trudno zainteresować jest uczniów tradycyjnymi wystawami, które w niewielkim stopniu angażują odwiedzających. Prawdziwą rewolucją okazują się jednak multimedialne muzea, które aktywizują uczniów i znacznie zwiększają ich zaangażowanie przez interaktywne prezentacje i eksponaty. 

Multimedialne muzeum okaże się fajnym pomysłem na wycieczkę szkolną ze względu na możliwość kontaktu z technologią, która może pobudzić kreatywność uczniów, rozwinąć ich umiejętności cyfrowe i przede wszystkim ułatwić przyswojenie wiedzy na temat danej wystawy.

Muzeum Powstania Warszawskiego – pomysły na wycieczki szkolne jednodniowe liceum

Ze względu na lokalizację i dogodny dojazd bardzo często pomysł na wycieczkę szkolną jednodniową pada na Warszawę. Wybierając się do stolicy naszego kraju, obowiązkowym punktem powinno być Muzeum Powstania Warszawskiego, które oddziałuje na odwiedzających zarówno obrazem, jak i dźwiękiem. Wnętrza zostały zaaranżowane z wykorzystaniem efektów multimedialnych – na ścianach wiszą monitory i komputery, dzięki którym Twoi uczniowie zapoznają się z ważnymi informacjami

Zwiedzenie wszystkich wystaw i sal tematycznych związanych z wybuchem Powstania zajmuje średnio około dwóch godzin. Wizyta w muzeum okaże się więc fajnym pomysłem na wycieczkę szkolną jednodniową. Liceum, w którym pracujesz, niekoniecznie musi znajdować się w samej Warszawie lub okolicach. Wliczając dojazd oraz powrót, spokojnie zdążycie wrócić tego samego dnia, odwiedzając np. Stare Miasto, aby porównać, jak wyglądają obecnie popularne ulice Warszawy.

Pomysły na wycieczki szkolne jednodniowe – Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Kolejną propozycją jest Europejskie Centrum Solidarności, które nie tylko pozwala zdobyć wiedzę na temat Solidarności oraz antykomunistycznej opozycji w Polsce i Europie. W charakterystycznym budynku przypominającym sekcję statku Twoi uczniowie poznają wiele zagadnień na temat dialogu o współczesnym świecie. Budynek dysponuje 17 pomieszczeniami, w których organizowane są projekty dla dzieci i młodzieży, konferencje i debaty, a także pokazy filmowe w technologii 3D

Najważniejszym punktem jest jednak wystawa stała – ekspozycja zajmuje niemal 3 kilometry kwadratowe powierzchni i podzielona jest na 7 sal, w których znajdują się projekcje wideo, zdjęcia czy interaktywne instalacje. Zwiedzenie jej zajmuje około dwóch godzin, dlatego okaże się świetnym pomysłem na wycieczkę szkolną jednodniową. Z uwagi na świetną lokalizację, będzie to strzał w dziesiątkę, jeśli Wasza szkoła mieści się w Gdańsku, Gdyni, Sopocie lub okolicach. 

Muzeum Śląskie w Katowicach — fajne pomysły na wycieczki szkolne

Z północy przez centralną Polskę przenosimy się na południe naszego kraju, czyli na Śląsk. To bardzo ważny region naszego kraju, który może poszczycić się bogatą historią. W przystępny sposób dla Twoich uczniów zostanie ona zaprezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach zlokalizowanym na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Uczniowie mogą poznać Górny Śląsk na przestrzeni dziejów przy pomocy klasycznych wystaw, a także tych wspierany przez rozwiązania multimedialne – m.in. ekrany zlokalizowane przy eksponatach.

Hydropolis we Wrocławiu – tutaj czas nie przecieknie przez palce

Nie tylko Pomorze, Mazowsze czy Górny Śląsk posiada bardzo atrakcyjne miejsce, które okaże się świetnym pomysłem na wycieczkę jednodniową. Liceum czy szkoła podstawowa, w której pracujesz, zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku? Świetnie! W waszym zasięgu jest więc Hydropolis we Wrocławiu, czyli największa wystawa o wodzie w tej części Europy, która jest prawdziwym multimedialnym centrum rozrywki i edukacji.

UKOŃCZ KURS NA KIEROWNIKA/OPIEKUNA WYCIECZEK I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W ZAKRESIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ

Uczniowie zwiedzają wiele różnych stref tematycznych, w których za pomocą interaktywnych tablic, modeli replik, materiałów graficznych i wideo poznają m.in. stany wody, historię inżynierii wodnej czy zwierzęta zamieszkujące głębiny oceanu. Wraz z klasą możecie dosłownie zanurzyć się w świecie wiedzy, wchodząc do repliki batyskafu. 

Rynek Podziemny w Krakowie 

Setki urządzeń multimedialnych, 37 ekranów dotykowych, 27 projektorów i 38 ekranów plazmowych to wyposażenie Rynku Podziemnego w Krakowie. Ta nowoczesna wystawa pozwoli wam poznać historię Krakowa i zobaczyć, jak wyglądało serce miasta 600, a nawet 1000 lat temu. Wybierając się z uczniami na wycieczkę, możesz skorzystać z opcji zakupu biletów łączonych i wzbogacić wycieczkę o odwiedzenie Wieży Ratuszowej, Celestatu czy Muru Obronnego.

Kurs dla kierownika i opiekuna wycieczek szkolnych – zdobądź kompleksowe przygotowanie

Zarówno organizacja wycieczki, jak i sprawowanie opieki nad uczniami to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych nauczycieli. Aby zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu planowania pracy wychowawczej oraz organizacji wycieczki dzieci i młodzieży, zapisz się na Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek i poznaj m.in. zasady dotyczące bezpieczeństwa życia i zdrowia uczestników, a także prowadzenie dokumentacji wypoczynku.

Więcej na temat programu i metody kształcenia znajdziesz w opisie kursu.