Zgody rodziców na wycieczki szkolne – jak obecnie są sprawdzane?

Zgody rodziców na wycieczkę

Zaktualizowano dnia 19 stycznia 2024

Po pierwszym dzwonku, który wybrzmiewa każdego roku po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej, dzieci i młodzież wypatrują nie tylko nowego planu zajęć. Uczniowie zainteresowani są również terminami edukacyjnych wyjść w postaci wycieczek szkolnych, na których najważniejszą funkcję pełni kierownik wycieczki. Musi on zadbać nie tylko o kwestie bezpieczeństwa, ale również dopilnować wielu kwestii formalnych. Jeszcze przed planowanym wyjściem musi zostać do niego dostarczona zgoda rodziców na wycieczkę każdego ucznia, który zamierza wziąć w niej udział. Co musi zawierać takie pismo i dlaczego jest takie ważne?

Organizacja wycieczki szkolnej – jaki jest jej cel?

Według aktualnych przepisów, wycieczki o charakterze krajoznawczym mogą organizować uczniom publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki. W tym celu mogą one działać również z innymi podmiotami (w tym z różnego rodzaju stowarzyszeniami) – zajmującymi się działalnością turystyczną.

Dzięki wycieczkom szkolnym uczniowie mogą:

  • poznać bliżej kraj, środowisko przyrodnicze, tradycje, zabytki historii oraz kultury,
  • poznać języki oraz kulturę innych państw,
  • zgłębić wiedzę na temat życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego,
  • podnieść sprawność fizyczną, a także stan zdrowia,
  • poznać zasady bezpiecznego reagowania w różnych sytuacjach.

Podczas organizacji wycieczki szkolnej powinny zostać uwzględnione takie aspekty, jak wiek, zainteresowania i potrzeby uczniów. Bardzo ważny jest również ich stan zdrowia, kondycja, umiejętność czy sprawność fizyczna. Jest to szczególnie ważne w przypadku wycieczek skoncentrowanych na wzmożonej aktywności fizycznej.

Formalności –  po pierwsze zgoda rodziców na wycieczkę

Organizacja wycieczki szkolnej wiąże się z dopilnowaniem wielu kwestii formalnych. Aby dyrektor szkoły mógł wyrazić zgodę na dany wyjazd, musi zatwierdzić kartę wycieczki. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje, w tym m.in.:

  • cel i miejsce wycieczki,
  • termin,
  • liczbę uczniów (w tym również uczniów niepełnosprawnych),
  • program wycieczki przygotowany przez kierownika wycieczki,
  • listę opiekunów wycieczki,
  • środek transportu.

Zanim karta wycieczki zostanie przedstawiona dyrektorowi, kierownik musi określić więc liczbę uczestników. W tym celu kompletuje podpisane zgody rodziców na wycieczkę od każdego ucznia, który chce wziąć w niej udział. W przypadku wyjazdów kilkudniowych, kierownik dodatkowo zbiera od rodziców podpisane karty uczestnika wyjazdu. Aby dopilnować wszelkich terminów, najczęściej dokumenty kompletowane są przez kierownika wycieczki kilka tygodni przed planowaną wycieczką.

Zgoda rodziców na wycieczkę – co zawiera i kto może ją sprawdzić?

Zgoda rodziców na wycieczkę jest obowiązkowa w przypadku uczniów niepełnoletnich i wymagana jest zarówno w przypadku wyjść uczniów w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i podczas kilkudniowych wyjazdów. Rodzice muszą przekazać dokument zawierający podstawowe dane, w tym imię nazwisko, adres i nr telefonu przynajmniej jednego z nich.

Tego typu zgody zawierają najczęściej oświadczenie wyrażające zgodę na uczestnictwo dziecka w wycieczce szkolnej, a także informację na temat braku przeciwwskazań zdrowotnych. Rodzic powinien także zawrzeć zgodę na udzielenie pierwszej pomocy medycznej oraz ewentualnej hospitalizacji dziecka w przypadkach nadzwyczajnych. W zgodzie może zawrzeć również ważne informacje na temat alergii, uczulenia czy zażywanych leków.

Wgląd do oświadczeń sporządzonych przez rodziców ma dyrektor szkoły, a o ich okazanie może poprosić również organizator wycieczki, jeśli jest nim podmiot współpracujący z placówką. Kierownik wycieczki, którym często jest nauczyciel uczniów, może z kolei sprawdzić prawdziwość takiej zgody dostarczonej przez ucznia potwierdzając to np. w rozmowie telefonicznej z rodzicem.

Zgoda na wycieczkę do druku

Powyżej wskazaliśmy najważniejsze aspekty odnośnie tego, jak ważna jest zgoda na wycieczkę – wzór przykładowego dokumentu wychowawcy mogą znaleźć w Sieci. Dzięki temu mogą upewnić się czy ich wersja zgody na wycieczkę do druku dla uczniów i rodziców nie jest pozbawiona ważnych informacji.

Kierownik wycieczki szkolnej – kurs online

O tym, co wziąć na wycieczkę szkolną, musi przed wyjściem klasowym pomyśleć nie tylko uczeń lub jego rodzic. Kierownik musi posiadać bowiem posiadać przy sobie niezbędną dokumentację w trakcie wycieczki, a wiele z dokumentów powinien uzupełniać na bieżąco.

Ze wszystkimi najważniejszymi aspektami związanymi prawnymi i formalnymi kierownicy zostaną zapoznani realizując Kurs kierownika wycieczek oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Program zawiera m.in. wszelkie niezbędne informacje na temat dokumentacji niezbędnej podczas organizowania wycieczki szkolnej.