Wypoczynek dzieci i młodzieży w wieku szkolnym może mieć różny charakter, czas trwania, liczbę atrakcji oraz miejsce pobytu. Organizować mogą go nie tyko przez szkoły i placówki oświatowe, ale również firmy turystyczne czy osoby fizyczne nieposiadające osobowości prawnej. Bez względu jednak na powyższe aspekty, punktem wspólnym pod kątem wymogów jest zatrudnienie kadry wypoczynku, która ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo uczestników. Najważniejszą funkcję sprawuje kierownik wypoczynku nadzorujący pracę wychowawców oraz animatorów czy instruktor. Osoba na tym stanowisku musi dopilnować wszelkich aspektów organizacyjnych i związanych z nimi formalności. Wszelkie niezbędne informacje z tego zakresu aspirujący kierownik zdobędzie realizując Kurs Kierownika Wypoczynku.
Ogólne informacje o wypoczynku dzieci i młodzieży
Wypoczynek dzieci i młodzieży w wieku szkolnym organizowany jest w trakcie ferii zimowych oraz letnich, a także podczas zimowej i wiosennej przerwy świątecznej. Może mieć on charakter kolonii, półkolonii, zimowiska, biwaku czy obozu. Niezależnie od jego formy, organizowany jest w celach rekreacyjnych, aby uczniowie w przerwie od zajęć lekcyjnych mogli zregenerować swoje siły fizyczne oraz psychiczne. Wiele z tego typu wyjazdów nie tylko stawia na rozrywkę i odpoczynek, ale również na pogłębianie wiedzy, rozwijanie zainteresowań czy kompetencji społecznych uczestników.
Kadra wypoczynku – podstawowy warunek organizacji
Podstawowym wymogiem, który musi być spełniony bez względu na powyższe aspekty jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry wypoczynku. Obecność osób o wymaganych kompetencjach jest z perspektywy kuratorium oświaty gwarancją nie tylko zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie trwania wypoczynku, ale również potwierdzeniem realizacji programu wyjazdu. Choć w skład kadry mogą wchodzić również trenerzy, instruktorzy czy animatorzy, według aktualnych przepisów istnieją dwie konieczne funkcje – kierownika wypoczynku i wychowawcy wypoczynku.
Zakres obowiązków kierownika wypoczynku
Praca jako kierownik wypoczynku to świetna szansa dla pedagogów, którzy aktualnie pracują lub aspirują do pracy z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym. Wyjazdy w ramach kolonii czy ferii pozwalają zdobyć cenne doświadczenie zarówno pod względem pracy dydaktyczno-wychowawczej, jak również pod kątem turystycznym. Należy jednak pamiętać, że na kierowniku spoczywa duża odpowiedzialność związana z:
- opracowaniem programu i regulaminu wycieczki,
- zapewnieniem warunków do realizacji programu,
- określeniem zadań wychowawcy wypoczynku w obszarze realizacji programu,
- nadzorowaniem zaopatrzenia uczestników wypoczynku,
- organizacją transportu, wyżywienia oraz noclegu,
- rozliczenia środków finansowych,
- prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji.
Jakich formalności musi dopilnować kierownik wypoczynku? – najważniejsze dokumenty
Kierownik wypoczynku ma więc sporo pracy nie tylko przed samym wyjazdem, ale również w trakcie i po jego zakończeniu. Dużą część jego obowiązków stanowi stworzenie, posiadanie lub nadzorowanie poprawnego wypełnienia wielu różnych dokumentów. Kierownik powinien posiadać w trakcie wypoczynku m.in.:
- plan pracy i rozkład dnia,
- zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku,
- wypełnione karty kwalifikacyjne wszystkich uczestników,
- program wypoczynku,
- zakres czynności pozostałych członków kadry,
- uzupełnione dzienniki zajęć wszystkich grup wychowawczych.
Oprócz tego kierownik musi dopilnować dokumentacji medycznej (np. w razie wypadku), jadłospisów i książki kontroli na wypadek przeprowadzonej inspekcji.
Kurs na kierownika wypoczynku – od pracy wychowawczo-dydaktycznej po prowadzenia dokumentacji
Ze wszystkimi najważniejszymi wymogami pod względem dokumentacji i formalności aspirujący kierownicy wypoczynku zapoznają się realizując Kurs Kierownika Wypoczynku oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. W programie znajdują się nie tylko zagadnienia z organizacją i planowaniem pracy wychowawczej, ale również tematy związane z prowadzeniem dokumentacji wypoczynku.