kieWszystkie aktywności odbywające się poza salą lekcyjną wzbudzają wśród dzieci i młodzieży wiele ekscytacji i zainteresowania. Uczniowie niecierpliwie wyczekują kolejnych wyjść, które rozwiną ich wyobraźnię lub pozwolą zaznać nowych doświadczeń w ważnych historycznie oraz turystycznie miejscach. Taką funkcję pełnią wycieczki szkolne, które mogą odbywać się jedynie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry odpowiedzialnej za dopilnowanie aspektów organizacyjnych. Regulamin wycieczki szkolnej – podobnie jak obecność kierownika i opiekunów – jest konieczny, aby wycieczka mogła zostać zorganizowana. W jakim terminie sporządza się ten dokument i przez kogo jest zatwierdzany?
Regulamin wycieczki szkolnej – podstawa prawna
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży zawiera wszelkie najważniejsze uregulowania prawne w kwestiach formalnych, jakie powinni być dopilnowane przy planowaniu i realizacji wycieczek. Akt ten określa również konieczność sporządzenia i uzupełniania dokumentacji przez kadrę. Bardzo ważny jest regulamin wycieczki szkolnej, bez którego nie może odbyć się żadne wyjście o takim charakterze.
Dokument ten jest opracowywany przez zespół wychowawczy, na czele z kierownikiem wycieczki. Po zapoznaniu się z regulaminem, dyrektor szkoły go zatwierdza swoim podpisem, pieczęcią szkoły oraz swoją imienną pieczątką. Aby dyrektor wyraził zgodę na organizację konkretnej wycieczki musi otrzymać zawiadomienie, w którym znajduje się:
- czas i miejsce pobytu,
- program wycieczki,
- imię i nazwisko opiekunów oraz kierownika,
- lista uczestników wycieczki.
Kiedy należy sporządzić regulamin wycieczki szkolnej?
Z uwagi na fakt, iż treść regulaminu wymaga pewnych ustaleń wraz z dyrekcją szkoły, regulamin wycieczki musi zostać sporządzony odpowiednio wcześniej. Jeśli wyjście planowane jest już we wrześniu, taki dokument musi być sporządzony jeszcze przed pierwszym dzwonkiem w nowym roku szkolnym. W praktyce oznacza to, że wycieczkę, która ma odbyć się w pierwszych tygodniach po okresie wakacyjnym, warto zaplanować jeszcze w starym roku szkolnym, aby wszelkie formalności zostały dopilnowane.
Wgląd do regulaminu mają nie tylko osoby na stanowiskach zarządzających w szkole, ale również wychowawcy klas, którzy na zajęciach omawiają go z uczniami. Dostęp do tego dokumentu mają również rodzice uczniów, którzy mogą zapoznać się z nim na pierwszych spotkaniach podczas nowego roku szkolnego.
Propozycje wycieczek szkolnych
Działalność w zakresie turystyki i krajoznawstwa szkolnego może przybrać wiele różnych form. Mogą być to m.in. wycieczki:
- przedmiotowe – związane z realizacją programu nauczania danego przedmiotu,
- krajoznawczo-turystyczne – mające na celu zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy o ważnych historycznie bądź kulturowo miejscach,
- w charakterze turniejów, konkursów czy zawodów sportowych,
- wyjazdowe – kilkudniowe wyjazdy poza teren szkoły.
Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek online
Bez względu na wybraną formę, każda wycieczka szkolna musi być poprzedzona przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, w tym regulaminu. Umiejętności w zakresie ich tworzenia, a także wiedzę na temat aktualnych przepisów aspirujący kierownicy mogą zdobyć realizując Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek znajdujący się w ofercie Centrum Doskonalenia Zawodowego.
Kursanci mogą zdobyć wymagane kwalifikacje bez wychodzenia z domu, ponieważ nauka odbywa się za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej.