Półkolonie – co to znaczy, ile kosztują i ile trwają?

kurs wychowawcy półkolonii

W kalendarzu każdego roku szkolnego istnieje kilka momentów, które umożliwiają uczestnictwo w zorganizowanym wypoczynku od zajęć lekcyjnych. Aktualnie rodzice dzieci i młodzieży w wieku szkolnym mogą przebierać w ofertach różnych form wyjazdów dostosowanych do zainteresowań czy predyspozycji swoich pociech. Są to kolonie, biwaki, obozy, czy zimowiska. Dużą popularnością cieszą się także półkolonie – co to znaczy i czym różnią się od pozostałych form wypoczynku?

Półkolonie – co to znaczy dla rodziców?

Choć wyjazdy wypoczynkowe uczniów cieszą się w Polsce popularnością od wielu lat, w ostatnim czasie ruch turystyczny w okresie przerw od zajęć lekcyjnych jest naprawdę bardzo duży. Wpływ ma na to nie tylko pojawienie się bonu turystycznego, ale przede wszystkim większa świadomość rodziców w zakresie rozwijania pasji i uzdolnień swoich dzieci.

wakacje z dziećmi nad morzemTak dużego wyboru pod kątem lokalizacji, atrakcji czy czasu trwania rodzice do tej pory nie mieli. Wielu z nich zastanawia się więc co to jest półkolonia i czym różni się od innych wyjazdów. Różnic jest kilka.

Półkolonie – co to za wypoczynek?

Podstawową różnicą jest fakt, iż półkolonie organizowane są w miejscu zamieszkania uczestników, którzy w celu realizacji programu wypoczynku nie muszą nigdzie wyjeżdżać. Organizator zapewnia wyżywienie i różnego rodzaju atrakcje przez kilka godzin dziennie, po czym uczestnicy odbierani są przez rodziców lub opiekunów prawnych.

Ile trwają półkolonie?

Jeśli chodzi o półkolonie, dzieci i młodzież w wieku szkolnym pozostaje pod opieką wykwalifikowanej kadry – wychowawców oraz kierownika przez kilka godzin dziennie. Najczęściej zajęcia zaczynają się rano i kończą w godzinach popołudniowych – tak, aby rodzice mogli swobodnie przywieźć i odwieźć swoje pociechy we wskazane miejsce. Choć to, ile trwają półkolonie, zależy w dużej mierze od organizatorów, najczęściej tego typu aktywności odbywają się przez maksymalnie dwa tygodnie z wyłączeniem weekendów.

półkolonie co to znaczy

Ile kosztują półkolonie?

Organizatorzy prześcigają się między sobą nie tylko w ilości atrakcji, lecz również pod względem tematyki półkolonii, dzięki czemu rodzice mogą z łatwością dopasować ofertę do zainteresowań swojego dziecka. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się półkolonie:

  • sportowe,
  • taneczne,
  • informatycznej.

ZAPISZ SIĘ NA KURS WYCHOWAWCY LUB KIEROWNIKA WYPOCZYNKU I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PEŁNIENIA TEJ FUNKCJI NA PÓŁKOLONIACH

W zależności od wybranej tematyki, półkolonie różnią się między sobą nie tylko listą aktywności. Ma to również wpływ na to, ile kosztuje półkolonia. Rozpiętość cen za turnus jest bardzo duża i uzależniona jest od wielu czynników, takich jak region czy czas trwania. Najczęściej należy liczyć się z wydatkiem około 100 zł za dzień. Przykładowo w Warszawie pięciodniowa półkolonia o tematyce artystycznej kosztuje 490 zł.

Kursy dla wychowawców i kierowników półkolonii

Bez względu na wybraną przez rodziców formę wypoczynku swoich pociech, oddają oni je pod opiekę wykwalifikowanej kadry, którą obowiązkowo musi zatrudnić organizator. Z uwagi na rosnącą liczbę ofert oraz coraz większe zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje kursy umożliwiające zdobycie merytorycznego i praktycznego przygotowania do pracy na stanowisku wychowawcy i kierownika.

Więcej informacji znajduje się na stronie instytucji Kurs na Wychowawcę Wypoczynku oraz Kurs Kierownika Wypoczynku.