Funkcja wychowawcy kolonijnego to pewnego rodzaju zobowiązanie wobec dzieci, ich rodziców oraz organizatorów odnośnie zapewnienia nie tylko poczucia bezpieczeństwa, ale organizacji rozrywki i edukacji w trakcie trwania wyjazdu. Choć praca o takim charakterze niesie za sobą sporą odpowiedzialność, z pespektywy wychowawcy kolonijnego można dostrzec wiele korzyści, jakie może przynieść opieka nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym podczas wyjazdów zorganizowanych. Wychowawca kolonijny rzetelnie wypełniający swoje obowiązki, który posiada odpowiednie cechy pozwalające na nawiązanie pozytywnej relacji z uczestnikami wyjazdu, z pewnością może liczyć nie tylko na wyrazy wdzięczności od uczestników. Jakie więc wyzwania i korzyści stają przed wychowawcami kolonijnymi?
Obowiązki wychowawcy kolonijnego
Wychowawca kolonijny jest niezbędnym uczestnikiem każdego zorganizowanego wyjazdu dzieci i młodzieży. Musi on zostać zatrudniony przez organizatora, a w trakcie trwania kolonii podlega kierownikowi kolonijnemu, z którym współpracuje. Oprócz wypełniania poleceń kierownika, do zajęć wychowawcy kolonijnego należy kilka zadań, które pozwolą uczestnikom w bezpieczny sposób cieszyć się rozrywkowymi oraz edukacyjnymi walorami wyjazdu. Wychowawca kolonijny:
- zapoznaje się z kartami kwalifikacyjnymi każdego z uczestników,
- informuje kierownika o szczególnych potrzebach uczestników,
- prowadzi dziennik zajęć,
- tworzy plan pracy uczestników oraz organizuje zajęcia według planu dnia,
- sprawuje opiekę nad uczestnikami pod kątem bezpieczeństwa, higieny, wyżywienia.
Wychowawca kolonijny praca – korzyści
Choć praca jako wychowawca kolonijny wymaga dużego zaangażowania i odpowiedzialności, osoby na tym stanowisku czerpią sporo korzyści, jakie niesie za sobą opieka podczas zorganizowanych wyjazdów dzieci i młodzieży.
Zdobywanie doświadczenia
Ogromną zaletą pracy w takim charakterze jest zdobycie doświadczenia, które jest szczególnie ważne w pracy pedagogicznej. Tylko bezpośredni kontakt z uczestnikami takich wyjazdów może rozwinąć praktyczne umiejętności danego wychowawcy w pracy z grupą, które może wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą np. w szkole.
Wysokie zarobki
Bogate doświadczenie pozwala wychowawcy nie tylko na skuteczniejszą i swobodniejszą pracę z grupą, ale pozwala również znaleźć lepiej opłacalne oferty. Organizatorzy przywiązują ogromną wagę nie tylko do posiadanych kwalifikacji, ale przede wszystkim zdobytej praktyki. Na to, ile zarabia wychowawca kolonijny wpływa również charakter, miejsce i czas trwania wyjazdu, jednak zarobki zdecydowanie rekompensują odpowiedzialność i zaangażowanie w pracę. Średnio, za tygodniowy wyjazd na terenie Polski, wychowawca może zarobić 800-1200 zł brutto. W przypadku wyjazdów zagranicznych jest to kwota około 1200-2000 zł brutto.
Poznanie wielu ciekawych miejsc
Choć głównym zadaniem wychowawcy jest opieka nad grupą, siłą rzeczy wychowawca ma okazje podczas tego typu wyjazdów zwiedzić wiele interesujących miejsc w kraju oraz za granicą. Z uwagi na edukacyjny wymiar kolonii, zazwyczaj są to ważne pod kątem historycznym miejsca lub istotne miejsca pod względem przyrody, po których oprowadzają lokalni przewodnicy. Istnieje również wiele miejsc, do których dostęp mają tylko grupy zorganizowane, dzięki czemu wychowawca może zdobyć informacje oraz zobaczyć miejsca, do których nie miałby dostępu w inny sposób.
Praca wychowawca kolonijny – wyzwania
Wychowawcą kolonijnym najczęściej zostają empatyczne, odpowiedzialne i zorganizowane osoby aspirujące do pracy lub pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Są to osoby świadome pewnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć podczas wyjazdów.
Zachowanie czujności
Głównym wyzwaniem, jakie stawiane jest przed wychowawcami są kwestie bezpieczeństwa. Już od momentu zbiórki i przekazaniu przez rodziców lub opiekunów swoich podopiecznych aż do powrotu, wychowawca musi być niezwykle czujny i zapobiegać niebezpieczeństwu zarówno podczas przejazdów, przemieszczania się między atrakcjami, jak i w miejscu wypoczynku.
Zapanowanie nad grupą
Pod opieką jednego wychowawcy może być maksymalnie 20 osób. Liczba ta może być mniejsza, jeżeli wśród uczestników znajdują się osoby niepełnosprawne. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzieci przebywające w grupie rówieśników są bardzo energiczne, spontaniczne i skore do różnych aktywności. Zadaniem wychowawcy jest zapanowanie nad grupą, aby ich zachowanie nie zaburzało realizacji programu wyjazdu.
Wykazanie się kreatywnością
Dzieci i młodzież szczególnie podczas wyjazdów oczekują od wychowawcy nie tylko opieki, ale przede wszystkim organizacji wielu ciekawych zabaw i atrakcji. Wychowawca nie tylko powinien odnaleźć wspólny język z uczestnikami, ale również wykazać się kreatywnością i umieć ich w ciekawy sposób zająć. Bywa również tak, że nie wszystko pójdzie zgodnie z planem i np. na skutek złej pogody nie uda się w danej chwili zrealizować zaplanowanej aktywności. Wychowawca musi być przygotowany na taką ewentualność i umieć szybko reagować na zaistniałe okoliczności w taki sposób, aby dzieci chętnie zaangażowały się w zabawę.
Na powyższe wyzwania przygotuje aspirujących opiekunów Kurs wychowawców kolonijnych oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego.