Zaktualizowano dnia 24 lipca 2023
Choć najbardziej wyczekiwanym momentem na odpoczynek dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są bez wątpienia dłuższe przerwy od zajęć szkolnych w postaci ferii zimowych czy wakacji, uczniowie również w trakcie roku szkolnego mogą liczyć na odpoczynek od codziennych obowiązków. Mowa oczywiście o wycieczkach szkolnych, podczas których swoje obowiązki sprawują nie tylko opiekunowie grup. Kto odpowiada za prawidłowy przebieg wycieczki w pierwszej kolejności?
Kto może być kierownikiem wycieczki?
Wycieczki w trakcie zajęć szkolnych mogą być organizowane jedynie przez publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki. Przy ich organizacji mogą współpracować jednak z różnego rodzaju stowarzyszeniami oraz innymi podmiotami zajmującymi się działalnością z zakresu krajoznawstwa i turystyki. Bez względu jednak na to, kto jest organizatorem i jakie miejsce zostanie wybrane na realizację programu wycieczki, obligatoryjnie w składzie kadry dbającej o bezpieczeństwo uczniów musi znaleźć się kierownik wycieczki.
Ze względu na pełnioną funkcję i dużą odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobie zatrudnionej na tym stanowisku, dużo osób zastanawia się, kto może być kierownikiem wycieczki. Otóż według Rozporządzenia MEN jest to osoba wybierana przez dyrektora szkoły spośród grona pedagogicznego. W przypadku, gdy jest to specjalistyczna wycieczka krajoznawczo-turystyczna, kierownik musi posiadać udokumentowane przygotowanie gwarantujące bezpieczną realizację programu takiego wyjścia.
Czy każdy nauczyciel może być kierownikiem wycieczki?wy Przydatny Kurs Kierownika wycieczki
W takich przypadkach niezwykle przydatne nauczycielowi starającemu się o zatrudnienie na tym stanowisku jest ukończenie Kursu na Kierownika/Opiekuna Wycieczek oferowanego przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Pozwala on zdobyć niezbędne przygotowanie merytoryczne i praktyczne do każdej formy wycieczki. Dokumenty potwierdzające realizację kursu mogą być dla dyrektora potwierdzeniem posiadanych umiejętności oraz wiedzy i mogą okazać się aspektem przeważającym na korzyść chętnego nauczyciela do pełnienia tej funkcji podczas jednej z wycieczek.
ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO KIEROWNIK/OPIEKUN WYCIECZEK REALIZUJĄC KURS
Za co odpowiada kierownik wycieczki?
Rola kierownika wycieczki kojarzy się głównie z dbaniem o bezpieczną realizację programu oraz opiekę nad uczestnikami. Lista odnośnie tego, za co odpowiada kierownik wycieczki jest jednak znacznie dłuższa i dotyczy m.in. obowiązku:
- opracowania programu i regulaminu wycieczki oraz zapoznania go z uczestnikami, rodzicami i opiekunami,
- nadzorowania zaopatrzenia uczniów i opiekunów wycieczki w odpowiedni sprzęt, apteczkę pierwszej pomocy i inne niezbędne wyposażenie,
- organizacji i nadzorowania transportu, noclegu oraz wyżywienia uczniów oraz opiekunów,
- dysponowania środkami finansowymi na organizację wycieczki,
- określenia zadań opiekunów.
Czy kierownik musi być na wycieczce?
Jak widać rola kierownika nie ogranicza się jedynie do aspektów organizacyjnych i kwestii formalnych, których podczas planowania każdej wycieczki jest całkiem sporo. Kierownik pełni swoją funkcję rzecz jasna w trakcie wycieczki, a jego obecność jest obowiązkowa.
Kto odpowiada za prawidłowy przebieg wycieczki?
Choć to kierownik pełni najważniejszą funkcję spośród członków kadry dbającej o bezpieczeństwo uczestników, to uczniowie nie pozostają pod opieką tylko jednej osoby. Osoba na tym stanowisku współpracuje z opiekunami wycieczki, których ilość uzależniona jest od liczebności wszystkich uczestników. Sprawują oni bezpośrednią opiekę nad uczestnikami czuwając nad prawidłowym przebiegiem wycieczki i realizacją wszystkich punktów jej programu.