Okres wakacyjny to czas szczególny zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, którzy chcą w odpowiedni sposób wykorzystać chwilę odpoczynku od zajęć swoich pociech poszukując ciekawego wyjazdu. Niezależnie, czy jest to kolonia, półkolonia czy szkolny biwak, oprócz świetnej zabawy i przemyślanego harmonogramu atrakcji, nieodłącznym elementem każdego wypoczynku jest bezpieczeństwo. Na tego typu wyjazdach czuwa nad nim kierownik wraz z pozostałą kadrą wypoczynku. W związku z coraz większą ilością ofert wyjazdów na różnego rodzaju wyjazdy, rośnie zapotrzebowanie na kierowników wyjazdów dzieci i młodzieży. Zdobądź uprawnienia kierownika wypoczynku zapisując się na kurs online oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego.
Kierownik wypoczynku – kto może nim być?
Rodzice wybierając najlepszy wyjazd dla swojej pociechy zwracają uwagę nie tylko na atrakcje przygotowane przez organizatorów, lokalizację czy liczebność grupy. Jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę jest odpowiednio wykwalifikowana kadra wypoczynku, która odpowiada za bezpieczeństwo uczestników. Największa odpowiedzialność spoczywa na kierowniku, wobec którego określone są konkretne obowiązki. Nie każdy jednak może nim zostać. Jakie warunki należy zatem spełnić, aby móc sprawować funkcję jako kierownik wypoczynku?
Musi być to osoba, która:
- ukończyła 18 lat,
- jest niekarana,
- posiada co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika albo osoby sprawującej równoważne funkcje),
- posiada zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku (nie dotyczy osób, które są kierownikami w szkołach lub placówkach, a także instruktorów harcerskich – co najmniej w stopniu podharcmistrza lub równoważnym),
- posiada minimum 3-letnie doświadczenie w zakresie dydaktyczno-wychowawczym lub opiekuńczo-wychowawczych w ciągu ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, a także instruktorów harcerskich co najmniej w stopniu podharcmistrza lub równoważnym).
Jakie obowiązki ma kierownik wypoczynku?
Kierownik wypoczynku może sprawować swoje funkcje podczas kolonii, półkolonii, obozu, zimowiska, biwaku i innych tego rodzaju wyjazdów wypoczynkowych. Niezależnie od charakteru wyjazdu i jego lokalizacji, musi przestrzegać kilku podstawowych obowiązków, które musi wypełniać nie tylko w trakcie samego pobytu, ale jeszcze przed wyjazdem oraz w trakcie przemieszczania się.
Przed wyruszeniem w drogę, kierownik musi zaplanować pracę swoją oraz pozostałej kadry wypoczynku. Powinien więc stworzyć rozkład dnia i przestrzegać jego realizacji, a także określić zakres czynności, które muszą wykonywać m.in. instruktorzy sportu, animatorzy czy lektorzy języków obcych. Kierownik wypoczynku odpowiada za swoich podopiecznych już momencie przekazania dzieci przez rodziców aż do samego powrotu.
Czujność kierownika wypoczynku musi być zachowana także w trakcie przemieszczania się między punktami wycieczki. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad podczas przechodzenia przez jezdnię, wsiadania i wysiadania z autokaru, jak i zachowania w pojeździe. Kadra wypoczynku musi zwracać uwagę na to, czy każde dziecko w odpowiedni sposób zostało zabezpieczone na czas przejazdu – chodzi to przede wszystkim o zapięcie pasów bezpieczeństwa oraz zakaz przemieszczania się w jadącym autokarze bez przyczyny.
Kurs kierownika wypoczynku online
Pomimo dużej odpowiedzialności, jaka spoczywa na kierowniku wypoczynku, zainteresowanie zdobyciem odpowiednich kwalifikacji do pełnienia takiej funkcji, jest ciągle bardzo duże. Praca jako kierownik wypoczynku jest bardzo ciekawa, dobrze płatna i sprawia dużo satysfakcji, szczególnie osobom, które lubią czerpać energię od dzieci i młodzieży.
Aby zrealizować kurs kierownika wypoczynku, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Jak to możliwe? Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje realizację kursu w formie online dzięki nowoczesnej i niezwykle efektywnej platformy e-learningowej. To właśnie za jej pośrednictwem kursanci mogą zapoznawać się z wysokiej jakości materiałami dydaktycznymi logując się o dowolnych porach i z dowolnego miejsca. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób połączyć naukę z pracą lub innymi obowiązkami.
Kursant przystępuje do testów cząstkowych, a po ich zaliczeniu sporządza esej. Następnie czeka na niego test końcowy, który również odbywa się za pośrednictwem platformy. Ostatnim etapem jest egzamin w domu kursanta – w tym celu CDZ oddelegowuje egzaminatora, który wręcza do rąk własnych zaświadczenie o ukończeniu kursu w przypadku otrzymania oceny pozytywnej. Dokument ten jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i jest równorzędny z ukończeniem kursu tradycyjną, stacjonarna metodą.