Wycieczka szkolna zagraniczna: przepisy, które trzeba znać

szkolna wycieczka zagraniczna

Każda wycieczka szkolna za granicę naszego kraju wzbudza ogromne emocje wśród uczniów, którzy bardzo często właśnie w trakcie wyjazdu w ramach zajęć szkolnych mogą po raz pierwszy poznać kulturę innego kraju. O ile dla Twoich podopiecznych będzie to okres niezapomnianych przeżyć, dla Ciebie jako kierownika wycieczki będzie to okres wytężonej pracy organizacyjnej. Wycieczka szkolna zagraniczna to nie tylko zupełnie inne przygotowania, ale również przepisy, jakich należy przestrzegać, aby wyjazd przebiegł w bezpiecznych warunkach.

Wycieczka szkolna zagraniczna – przepisy, które warto znać

Uczniowie uczęszczający do szkół w naszym kraju mogą uczestniczyć w wycieczkach organizowanych na terenie kraju, jak również poza jego granicami. Jeśli chodzi o wycieczkę szkolną zagraniczną, przepisy regulujące podstawowe kwestie organizacyjne są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

CHCESZ POZNAĆ NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY DOTYCZĄCE ORGANIZACJI WYCIECZEK SZKOLNYCH? ZAPISZ SIĘ NA KURS KIEROWNIKA WYCIECZEK I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Organizacja wycieczek szkolnych zagranicznych – co można znaleźć w przepisach?

W powyższym rozporządzeniu można znaleźć informacje, że w przypadku wycieczki zorganizowanej za granicą:

  • dyrektor musi poinformować organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny, dlatego jako kierownik musisz odpowiednio wcześniej skompletować kartę wycieczki i przekazać ją dyrektorowi,
  • szkoła musi zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz kosztów leczenia dla wszystkich uczestników, dlatego Twoim obowiązkiem będzie wybór firmy oferującej odpowiednie warunki,
  • Ty lub co najmniej jeden z opiekunów musi znać język obcy na poziomie komunikatywnym w kraju docelowym oraz krajach, które będziecie odwiedzać po drodze.

Dokumenty na wycieczkę szkolną zagraniczną – najważniejsze przepisy 

Zagraniczne wycieczki szkolne najczęściej wymagają przekroczenia kilku granic, co jest charakterystyczne dla podróży autokarem. A to w znacznej większości właśnie tym środkiem transportu podróżują polscy uczniowie. Jako kierownik musisz więc pamiętać o kilku ważnych zasadach i przepisach, jeśli chodzi o dokumenty na wycieczkę szkolną zagraniczną:

  • uczniowie, którzy są obywatelami RP, podczas przekraczania granicy, a także w trakcie pobytu na terytorium innych państw członkowskich UE muszą posiadać ważny dokument do tego uprawniający – może być to paszport lub dowód osobisty,
  • uczniowie, którzy są obywatelami państw trzecich muszą być objęci „listą podróżujących dla wycieczek do Unii Europejskiej”, która jest sporządzona przez dyrektora szkoły,
  • aby dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo wyjeżdżającym uczniom, dyrektor może zgłosić wyjazd w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl) – dzięki temu placówka konsularna lub dyplomatyczna będzie posiadać informacje na temat wycieczki.

Organizując wycieczkę do danego kraju, należy wcześniej sprawdzić aktualne zalecenia dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Dokumentacja wycieczki szkolnej – zagraniczna jak krajowa

Organizacja wycieczek szkolnych zagranicznych ma wiele punktów wspólnych z wyjazdem organizowanym na terenie naszego kraju. Mowa m.in. o niezbędnej dokumentacji, do której zalicza się kartę wycieczki, do której dołącza się listę uczniów biorących udział w wycieczce. Musi być zatwierdzona podpisem dyrektora szkoły.

Karta wycieczki zawiera takie informacje, jak:

  • nazwa i adres szkoły,
  • cel wycieczki,
  • nazwa kraju i miasta, a także trasa wycieczki,
  • termin wyjazdu,
  • numer telefonu kierownika,
  • liczba uczniów (w tym także liczba uczniów z niepełnosprawnościami),
  • liczba opiekunów wycieczki,
  • środek transportu.

Ważnym elementem dokumentacji wycieczki szkolnej jest również jej program, a także zgody rodziców na udział w wycieczce. Przepisy wskazują, że powinna być ona wyrażona w formie pisemnej – szczególnie w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami.

Cele wycieczki zagranicznej szkolnej – dlaczego warto organizować wyjazdy poza Polskę?

Dyrektorzy polskich szkół coraz chętniej wyrażają zgodę na wyjazdy poza granice naszego kraju. Spotyka się to z dużą aprobatą nie tylko wśród uczniów i rodziców, ale również nauczycieli i opiekunów, którzy dostrzegają mnóstwo zalet w sferze edukacyjnej, społecznej i emocjonalnej.

Do celów wycieczek zagranicznych szkolnych można zaliczyć przede wszystkim:

  • rozwijanie kompetencji językowych,
  • poznanie innych kultur,
  • zdobycie wiedzy historycznej i geograficznej,
  • rozwój umiejętności społecznych oraz niezależności,
  • wzmocnienie więzi i współpracy grupowej.

Merytoryczna i praktyczna wiedza to podstawa – zapisz się na kurs

Organizacja wycieczki zagranicznej to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowników szkolnych wyjazdów. Jeśli chcesz zdobyć merytoryczną wiedzę oraz praktyczne wskazówki na temat niezbędnej dokumentacji, a także bezpieczeństwa uczniów, zapisz się na kurs na kierownika wycieczek online.

Dostępny w naszej ofercie „Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek” pozwoli Ci również zdobyć dokument potwierdzający przygotowanie do pracy, co jest wymagane przez wielu pracodawców. Więcej informacji na temat programu kursu znajdziesz w jego opisie.

Zaktualizowano dnia 10 czerwca 2024