Pomysł na wycieczkę szkolną: ogrody botaniczne w Polsce

pomysł na wycieczkę szkolną ogrody botaniczne

Edukacyjna wycieczka szkolna do jednego z polskich ogrodów botanicznych to świetna okazja do bezpośredniego kontaktu uczniów z przyrodą i różnorodnością biologiczną. Bogactwo flory w połączeniu z atrakcyjną ofertą programów i warsztatów edukacyjnych sprawia, że jeśli chodzi o pomysł na wycieczkę szkolną, ogrody botaniczne w Polsce to strzał w dziesiątkę.

Ogrody botaniczne – Polska ma się czym pochwalić

Według wykazu dostępnego na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, w naszym kraju istnieje ponad 40 ogrodów botanicznych. To świetna informacja dla Ciebie jako wychowawcy lub opiekuna wycieczki szkolnej, któremu przyjdzie zorganizować wycieczkę do jednego z nich, ponieważ niemal w każdym województwie znajduje się co najmniej jeden ogród. Ułatwia to zdecydowanie kwestie logistyczne i sprawia, że te żywe laboratoria biologii i ekologii mogą zobaczyć również Twoi uczniowie bez konieczności odbywania dalekiej podróży.

Jeśli chodzi o ogrody botaniczne, Polska może poszczycić się nie tylko długą listą tego typu miejsc, ale przede wszystkim różnorodnością i bogactwem dostępnych okazów roślin. Czyni je więc fascynującymi miejscami edukacyjnymi dla uczniów, którzy dzięki oferowanym warsztatom i wystawom mogą lepiej zrozumieć złożone procesy zachodzące w przyrodzie.

Wycieczka do ogrodu botanicznego – przegląd najpopularniejszych miejsc w Polsce 

Choć każdy z polskich ogrodów jest wyjątkowy i z pewnością zaciekawi Twoich uczniów, warto wspomnieć o miejscach, które mogą poszczycić się nie tylko ciekawą historią, ale przede wszystkim największym zbiorem gatunków roślin. Planując wycieczkę do ogrodu botanicznego warto rozważyć poniższe miejsca.

pomysł na wycieczkę szkolną ogrody botaniczne

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – to ponad 11 tysięcy okazów roślin zlokalizowanych w 7 działach:

  • alpinarium – ogrody skalne, które ukazują rośliny pochodzące z gór oraz terenów wyżynnych,
  • arboretum – jest to kolekcja krzewów, krzewinek oraz drzew; w ogrodzie znajduje się ponad 3 tysiące gatunków,
  • gruntowe rośliny ozdobne – to największa grupa roślin, dzięki której można podziwiać m.in. kolekcje piwonii czy liliowców,
  • systematyka – to drzewa, krzewinki, krzewy i rośliny zielne, które mogą rozwijać się w naszych warunkach,
  • rośliny szklarniowe – to ponad 1500 gatunków i odmian botanicznych roślin pochodzących z najbardziej suchych pustyń, siedlisk i tropikalnych obszarów górskich,
  • rośliny pnące – to prezentacja pionowych płaszczyzn zieleni, które występują naturalnie w strefie tropikalnej i subtropikalnej,
  • rośliny wodne i błotne – choć dział wymaga specyficznych warunków uprawy, we wrocławskim ogrodzie można zobaczyć odmiany dryfujące po stawie będącym pozostałością jednego z ramion Odry.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to najstarszy tego typu kompleks w naszym kraju, dlatego można w nim zobaczyć najstarsze okazy, w tym m.in. „Dąb jagielloński”, którego wiek datuje się na 260 lat. Na terenie UJ można zobaczyć również:

  • tropikalne sagowce,  
  • rośliny mięsożerne,
  • storczyki,
  • rośliny użytkowe.

CHCESZ ZDOBYĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO KIEROWNIK WYCIECZEK? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego to ogromny kompleks, który oferuje zwiedzanie takich działów, jak:

  • Różanka – jak sama nazwa wskazuje, prezentuje gatunki róż,
  • Roślin Użytkowych i Leczniczych – uczniowie mogą zobaczyć rośliny, które kiedyś i dziś służą jako surowce przemysłowe lub pożywienie,
  • Flory Niżowej Polski – prezentuje m.in. gatunki roślin rosnących dziko na terenie Polski.

Ogród w Warszawie wyróżnia się bogatą ofertą edukacyjną dla przedszkoli, a także szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Więcej informacji znajdziesz na stronie oferty.

Wycieczka do ogrodu botanicznego – na co zwrócić uwagę podczas organizacji?

Organizując wycieczkę do ogrodu botanicznego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • dostosowanie atrakcji ogrodu do wieku i zainteresowań uczniów,
  • możliwość współpracy z edukatorami ogrodu botanicznego oraz możliwość udziału w warsztatach prowadzonych przez pracowników,
  • możliwość aktywnego uczestnictwa i interakcji – niektóre ogrody mogą oferować prowadzenie obserwacji terenowych czy wykonywanie praktycznych badań z udziałem roślin.

Wycieczka do ogrodu botanicznego – cele

Dlaczego zwiedzenie jednego z kompleksów ukazujących roślinne okazy okaże się świetnym pomysłem? W kontekście wycieczki do ogrodu botanicznego, cele edukacyjne wskazują na:

  • poznanie rodzimych i egzotycznych gatunków roślin,
  • zrozumienie procesów ekologicznych i znaczenia bioróżnorodności,
  • rozwijanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Warto wspomnieć o dobroczynnym wpływie kontaktu z naturą, ponieważ uczestnicy wycieczki na łonie natury mogą zredukować stres i poprawić nastrój. Dodatkowo uczniowie mogą  zwiększyć swoje zainteresowania naukami przyrodniczymi, a także zainspirować się do aktywnego działania na rzecz ochrony przyrody.

Zapisz się na Kurs Kierownika Wycieczek i zdobądź kompleksową wiedzę

Organizacja wyjścia z uczniami do jednego z ogrodów botanicznych w Polsce będzie dla uczniów interesującym przeżyciem, jednak dla Ciebie jako kierownika – wyzwaniem logistycznym. Jeśli chcesz zdobyć kompleksową wiedzę na temat organizacji tego typu wycieczek, wybierz Kurs na kierownika wycieczek.

Kurs na „Kierownika/Opiekuna wycieczek” oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego to dawka cennej wiedzy z zakresu dbania o bezpieczeństwo uczestników i przygotowywania niezbędnej dokumentacji związanej z wyjazdem. Więcej informacji na temat programu kursu oraz metody jego realizacji znajdziesz w opisie.