Przygotowanie do obozu harcerskiego – checklista dla opiekuna

organizacja obozu harcerskiego

Obóz harcerski to pewnego rodzaju ukoronowanie rocznej pracy danej drużyny, która na co dzień zdobywa głównie teoretyczną wiedzę na temat techniki obozowej. Jest to bardzo ważny moment nie tylko dla harcerzy, którzy mogą zweryfikować swoje umiejętności w terenie, ale również dla opiekuna. W tym artykule przyjrzymy się, jak wygląda organizacja obozu harcerskiego z perspektywy wychowawcy grup.

Wskazówki dla opiekuna harcerzy

Organizacja obozów harcerskich jest nieodłączną tradycją sięgającą początków harcerstwa i bazuje na programie, który uwzględnia ideowo-wychowawcze treści danego związku, a także ogólne zasady wychowania harcerskiego. Obóz to forma pracy harcerskiej w postaci terenowego pobytu dzieci oraz młodzieży najczęściej podczas sezonu letniego. Z uwagi na fakt, iż podczas tego typu wyjazdu dzieci oraz młodzież uczy się samodzielności, organizacji pracy i wychowania, opiekun jest nie tylko osobą odpowiadającą za bezpieczny przebieg wyjazdu, ale również pewnego rodzaju przykładem do naśladowania.

Bezpieczeństwo na obozie

Pełniąc funkcję opiekuna osoba na tym stanowisku odpowiada za zdrowie i życie uczestników. Obóz harcerski to specyficzny wyjazd, podczas którego nie sposób przez cały czas mieć wszystkich harcerzy na oku. Dzieje się tak z uwagi na wydarzenia losowe, czas wolny poza obozem czy sprawności, które wymagają spędzenia samotnie czasu np. w lesie czy podczas wart nocnych. Warto zatem, aby opiekun nie tylko miał podzielną uwagę i zachowywał pełną koncentrację, ale również wdrożył pewne procedury, które zagwarantują bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo sanitarno-zdrowotne na obozie

Choć nie istnieją jedne konkretne zasady odnośnie tego, jak przygotować się do obozu harcerskiego pełniąc funkcję opiekuna, warto zwrócić uwagę na kwestie sanitarno-zdrowotne podczas tego typu wypoczynku. Osoba na tym stanowisku powinna:

 • konsultować z pielęgniarką nawet drobne kwestie dotyczące opatrunków i leków, jeśli zachodzi tak potrzeba,
 • kontaktować się z rodzicami w przypadku, gdy dziecko przyjmuje lek, którego nie zgłosili przed obozem,
 • dopilnować, aby uczestnicy spożywali posiłki zgodnie z harmonogramem i tego samego dnia oraz zwracać uwagę, by nie przechowywali żywności w nieodpowiedni sposób,
 • kontrolować, czy przed posiłkami wszyscy uczestnicy umyli ręce.

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI DOTYCZĄCE ORGANIZACJI OBOZU HARCERSKIEGO ZAPISUJĄC SIĘ NA KURS WYCHOWAWCY WYPOCZYNKU

Checklista dla opiekuna obozu harcerskiego – co powinien skontrolować?

Lista rzeczy na obóz harcerski, które powinny zostać zabrane na taki wyjazd jest bardzo długa. Niemniej jednak wszystkie wymienione poniżej przedmioty są bardzo ważne nie tylko w kontekście utrzymania odpowiedniej higieny, ale również do wykonywania codziennych zajęć.

Poniżej wymienione rzeczy to pewnego rodzaju checklista dla opiekuna obozu harcerskiego, który powinien dopilnować, aby uczestnicy zabrali:

 • przedmioty niezbędne do utrzymania higieny – m.in. ręczniki, szczoteczkę do zębów, mydło, dezodorant, grzebień, lusterko,
 • rzeczy do spania – śpiwór, piżamę,
 • ubranie – kurtkę przeciwdeszczową, koszulki, bieliznę, ciepłą bluzę lub sweter, długie i krótkie spodnie, luźną koszulę, kąpielówki,
 • mundur,
 • obuwie – wygodne trekkingowe bądź trapery, dodatkowa para butów sportowych,
 • plecak – takiej wielkości, by mógł pomieścić wszystkie rzeczy,
 • środki na kleszcze oraz krem z filtrem,
 • mydło lub woreczek z proszkiem do prania,
 • ekwipunek przydatny w terenie – np. scyzoryk, kompas, nóż,
 • sztućce, menażkę i metalowy kubek.

Większość z wyżej wymienionych przedmiotów okaże się przydatna dla samego opiekuna, który podczas wyjazdu będzie sprawował opiekę w takich samych warunkach, co jego podopieczni.

obóz harcerski kurs online

Pozwolenia rodziców i inne dokumenty

W odróżnieniu jednak od uczestników obozu harcerskiego, opiekun musi zadbać o dostarczenie niezbędnych dokumentów przez uczestników – w tym przede wszystkim zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział w obozie. Wychowawca wypoczynku musi zabrać ze sobą również specjalny dziennik, który musi uzupełniać na bieżąco każdego dnia i uzupełniać w nim najważniejsze informacje dotyczące realizowanych aktywności.

Kurs Wychowawcy Kolonijnego – zdobądź uprawnienia jako opiekun na obozach harcerskich

Praca jako opiekun na obozach harcerskich to wymagająca funkcja, która daje jednak dużo satysfakcji – zarówno pod względem wychowawczo-dydaktycznym, jak również kwestii wynagrodzenia. Aby zostać zatrudnionym w takim charakterze, należy spełnić określone wymogi. Jednym z nich jest realizacja Kursu na Wychowawcę Wypoczynku, który posiada w swojej ofercie Centrum Doskonalenia Zawodowego.