Obowiązki kierownika wypoczynku podczas wyjazdu w góry

wypoczynek w górach

Zaktualizowano dnia 21 lipca 2022

Polska to kraj bogaty w wiele przepięknych miejsc idealnych na wypoczynek dzieci i młodzieży w trakcie przerwy od zajęć szkolnych. Rodzice dokonując wyboru miejsca wyjazdu na wakacje dla swoich pociech mają bardzo wiele możliwości. Od parków krajobrazowych, przez nadmorskie miejscowości aż po tereny górskie, które od lat cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Wypoczynek w górach, choć bardzo atrakcyjny zarówno pod kątem edukacyjnym, jak i wypoczynkowym, wiąże się z dopilnowaniem wielu kwestii organizacyjnych i przede wszystkim odpowiedzialnością odnośnie bezpieczeństwa uczestników. Zadbać o to musi przede wszystkim kadra wypoczynku – na czele z kierownikiem.

Wypoczynek w górach – zasady przed wyruszeniem

Wędrówka po górskich szlakach zarówno latem, jak i zimą stanowi świetny sposób na spędzenie czasu wolnego od zajęć szkolnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas tego typu wędrówek mogą wystąpić pewne zagrożenia oraz wypadki. Żeby ich uniknąć, każda wyprawa musi być dokładnie przygotowana.

Zanim kierownik wypoczynku wyruszy na wakacje w górach z dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym, musi poznać najważniejsze zasady dotyczące wyprawy. Kierownik ustalając z organizatorem cel wycieczki powinien najpierw zdobyć informacje o występujących trudnościach terenowych, a także czasie, jaki potrzebny jest, aby dotrzeć do wyznaczonego miejsca i wrócić do ośrodka. Wszystkich najważniejszych informacji, w tym na temat panujących warunków atmosferycznych, może udzielić Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Rekomenduje się, aby w wyprawie do miejsca położonego powyżej 1000 m. n. p. m. prowadził przewodnik górski.

Kierownik wraz z opiekunami wypoczynku mają za zadanie przekazać informację rodzicom i uczestnikom, a następnie sprawdzić, czy przed wypoczynkiem w górach są oni wyposażeni w:

  • wygodne obuwie,
  • plecak,
  • ubranie przeciwdeszczowe i wiatrochronne,
  • czapkę, rękawiczki, zapasową bieliznę,
  • podręczną apteczkę oraz latarkę.

Dodatkowo kierownik powinien zostawić informację o planowanej trasie, a także o przewidywanym zakończeniu wyprawy. Bardzo ważne jest również zabranie naładowanego telefonu, w którym zapisany będzie numer do GOPR/TOPR.

Zakres obowiązków kierownika w trakcie wyprawy i powrotu

Kadra wypoczynku, na czele z kierownikiem, powinna rozpocząć górską wyprawę nad ranem, pod warunkiem, iż pogoda oraz widoczność na to pozwalają. W trakcie wędrówki można wówczas podziwiać przepiękne panoramy gór oraz przyrodę, jednak kierownik wypoczynku musi mieć właściwą orientację w terenie, a także wiedzę o aktualnym położeniu. Z tego powodu powinien:

  • rozpoznawać kierunki świata, w których na całym odcinku biegnie szlak turystyczny,
  • sprawdzać czas wędrówki od momentu wyjścia, co pozwoli zawrócić lub kontynuować wyprawę.

Kierownik wypoczynku nie może również dopuścić, aby w przypadku zgubienia szlaku doszło do rozejścia się całej grupy. Zaleca się, aby były to maksymalnie 2-3 osoby. Najkorzystniej jest wrócić do ostatniego miejsca, w którym widoczne było oznakowanie szlaku. Kierownik powinien zachować wówczas spokój oraz opanowanie i postępować zgodnie z zaleceniami przewodnika górskiego (jeśli bierze udział w wyprawie).

W trakcie wyprawy uczestnicy powinni omijać strome stoki i wszystkie inne niebezpieczne elementy spotkane na trasie. Kierownik powinien ustalić drogę powrotną tylko oznakowanymi szlakami turystycznymi. Nie może dopuścić do zmiany trasy lub rozdzielenia się grupy. Dodatkowo kierownik wypoczynku musi wypełniać swoje podstawowe obowiązki, które szerzej opisaliśmy w artykule „Podział pracy kierownika wypoczynku”.

Kurs kierownika wypoczynku

Zakres kierownika wypoczynku uzależniony jest m.in. od charakteru wyjazdu. Musi on posiadać wiedzę pozwalającą przestrzegać wszelkich zasad organizacyjnych oraz przepisów związanych z bezpieczeństwem. Kurs kierownika wypoczynku przygotowuje z elementarnej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa życia i zdrowia podczas wszystkich typów wycieczek, w tym wypraw górskich.