Zaktualizowano dnia 17 maja 2022
Wakacje dla dzieci i młodzieży pod postacią różnego rodzaju kolonii pełnią wiele funkcji. Na tego typu wyjazdach uczestnicy nie tylko mogą wypocząć od codziennego otocznia szkolnego, ale przede wszystkim poznać nowe miejsca i zdobyć cenną wiedzę na ich temat. Żaden z wyjazdów nie może odbyć się jednak bez odpowiedniej kadry czuwającej nad aspektami bezpieczeństwa i kwestiami organizacyjnymi. Najważniejszą osobą jest kierownik wypoczynku, który – ze względu na odpowiedzialność ponoszoną w trakcie wyjazdu, musi nie tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje, ale posiadać zestaw cech pozwalający uczestnikom w pełni wykorzystać potencjał danego wyjazdu.
Kierownik wypoczynku – odpowiednie kwalifikacje
Chęć pracy z dziećmi i młodzieżą wykazują najczęściej osoby studiujące lub aspirujące do poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej w kierunku pedagogiki. Podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych osoby te mogą zdobyć niezwykle cenne doświadczenie, które można wykorzystać w swojej codziennej pracy. Z uwagi na jej specyfikę oraz dużą odpowiedzialności, nie każdy może podjąć zatrudnienie na stanowisku kierownika wypoczynku.
Kandydat do pracy jako kierownik wypoczynku musi spełnić kilka wymogów określonych w Ustawie o systemie oświaty. Według tego aktu prawnego, na tym stanowisku może pracować osoba:
- pełnoletnia,
- posiadająca zaświadczenie o niekaralności,
- posiadająca przynajmniej średnie wykształcenie,
- która zrealizowała Kurs na Kierownika wypoczynku,
- posiadająca minimum 3-letnie doświadczenie w wykonywania dydaktyczno-wychowawczych bądź opiekuńczo-wychowawczych zadań w ciągu ostatnich 15 lat (z tego wymogu zwolnieni są m.in. nauczyciele).
Kierownik wypoczynku – cechy charakteru
Choć powyższe wymogi są niezbędne do tego, aby podjąć pracę jako kierownik wypoczynku, nieodłącznym aspektem do podjęcia zatrudnienia w tym kierunku są odpowiednie cechy charakteru.
Kierownik wypoczynku powinien:
- być zorganizowany – ma on za zadanie przygotować plan oraz harmonogram wyjazdu i pilnować, aby został zrealizowany, dlatego od osoby na tym stanowisku wymaga się umiejętności dobrego planowania,
- być odpowiedzialny – kierownik podczas wyjazdu odpowiada za wszystkich uczestników wyjazdów, dlatego powinien wybierać atrakcje dostosowane do wieku i możliwości dzieci i młodzieży, tak aby uniknąć jakichkolwiek niebezpieczeństw,
- posiadać cechy przywódcze – kierownik współpracuje z wychowawcami oraz pozostałą kadrą wypoczynku, w tym m.in. z instruktorami, animatorami czy lektorami języka, dlatego powinien potrafić wydawać polecenia oraz konsekwentnie realizować założone cele,
- być komunikatywny – kierownik to pewnego rodzaju pośrednik pomiędzy wszystkimi członkami wyjazdu, dlatego powinien umieć sprawnie porozumiewać się i przekazywać ważne komunikaty,
- być wyrozumiały i cierpliwy – praca w trakcie wyjazdu wymaga dostosowania się wszystkich do zmiennych warunków, jednak dzieci mogą mieć z tym problem. Zdarza się również, że współpraca z wychowawcami i instruktorami nie przebiega po myśli kierownika, jednak powinien on umieć zapanować nad sytuacją i znaleźć racjonalne rozwiązanie,
- mieć odpowiednie podejście do dzieci – kierownik przy tym wszystkim powinien być przyjaźnie nastawiony do uczestników. Zbyt surowe podejście może nieco zniechęcić do współpracy oraz wprowadzać napiętą atmosferę. Odpowiednie podejście do dzieci i młodzieży oraz umiejętność odnalezienie wspólnego języka jest kluczowe w pracy kierownika wypoczynku.
Kwalifikacje bez wychodzenia z domu
Realizację wymaganego kursu oferuje Centrum Doskonalenia Zawodowego, która jest oświatową instytucją ewidencją wpisaną do ewidencji placówek i szkół pozwalającą ukończyć go bez wychodzenia z domu. Jak to możliwe?
Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której umieszone są wysokiej jakości materiały dla kursantów. Mogą się oni logować na platformę o dowolnych porach, co pozwala na łatwe pogodzenie nauki z innymi obowiązkami czy pracą. Po zaliczeniu wymaganych testów i napisaniu eseju, pod wskazanym adresem pojawia się egzaminator, który po zdobyciu pozytywnej oceny wręcza kursantowi zaświadczenie zgodne z Rozporządzeniem MEN.