Dziennik kierownika kolonii. Co to jest?

dokumenty kierownika kolonii

Funkcja kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży niesie za sobą wiele korzyści – na czele z możliwością rozwoju umiejętności liderowania i zarządzania, a także wpływania na rozwój młodych ludzi. O ile dla dzieci i młodzieży kolonia jest źródłem fascynujących przygód i niezapomnianych chwil w gronie rówieśników, dla kadry dbającej o aspekty bezpieczeństwa i organizację to jednak wymagający moment w kontekście dopilnowania wielu formalności. Jednym z najważniejszych dokumentów jest dziennik kierownika kolonii – czym jest i co zawiera?

Zakres czynności i obowiązków kierownika kolonii

Zarządzanie grupą dzieci i młodzieży, organizowanie różnych aktywności, a także rozwiązywanie bieżących problemów zaistniałych w grupie to świetna praktyka umiejętności liderowania, którą podczas wyjazdu może zdobyć każdy kierownik kolonii. Dodając do tego możliwość poznania wielu interesujących miejsc, czyni to stanowisko niezwykle atrakcyjnym.

Warto jednak zaznaczyć, że oprócz długiej listy korzyści, praca w takim charakterze wyróżnia się dużą odpowiedzialnością oraz szerokim zakresem czynności i obowiązków kierownika kolonii. Do zadań należy m.in.:

  • opracowywanie regulaminu i programu wypoczynku,
  • określanie zadań wychowawcy,
  • nadzorowanie zaopatrzenia uczestników,
  • organizacja transportu, wyżywienia i noclegu.

Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji

Kierownik odpowiada nie tylko za organizację wyjazdu i bezpieczeństwo uczestników, ale również za prowadzenie i dysponowanie niezbędną dokumentacją. Jest to konieczne m.in. w razie kontroli kuratorium, które może zweryfikować nie tylko program i regulamin, ale również:

  • zaświadczenie o zgłoszenie wypoczynku,
  • dokumentację medyczną oraz powypadkową (jeśli dojdzie do takiej sytuacji na wyjeździe),
  • karty kwalifikacyjne każdego z uczestników,
  • dziennik zajęć.

Dziennik kierownika kolonii – co to takiego?

Wszystkie regulacje prawne dotyczące obowiązków kierownika oraz wychowawcy kolonijnego zawarte są w Rozporządzeniu  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Akt ten zawiera również załączniki ze wzorami niezbędnych dokumentów, których prawidłowego wypełniania musi dopilnować kierownik.

dziennik kierownika kolonii

Jednym z nich jest dziennik, który zawiera informacje na temat:

  • miejsca i organizatora wypoczynku,
  • danych kierownika i wychowawców,
  • uczestników grupy,
  • tygodniowego planu pracy – kierownik musi zadbać o to, aby pojawiły się tam zadania do wykonania, termin, osoba odpowiedzialna za realizację, a także ewentualne uwagi o wykonaniu,
  • zaplanowanych zajęć – z wyszczególnioną dokładną datą i godziną, treścią zajęć, a także uwagach na temat trudności oraz wniosków,
  • zaleceń i uwag dotyczących wypoczynku.

ZAPISZ SIĘ NA KURS KIEROWNIKA WYPOCZYNKU I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY NA KOLONIACH

Choć przepisy wskazują, że wypełnianie dziennika zajęć jest zadaniem wychowawcy, to właśnie kierownik musi czuwać nad tym, aby dokumentacja była kompletna i prawidłowo sporządzona. 

Zdobądź wiedzę na temat dokumentacji zapisując się na kurs

Zanim rozpoczniesz realizację zadań jako kierownik kolonii, musisz najpierw spełnić wymagania zawarte we wcześniej wspomnianym rozporządzeniu. Jeśli nie pełnisz funkcji kierowniczej w szkołach lub placówkach bądź nie jesteś instruktorem harcerskim, musisz ukończyć Kurs na Kierownika Wypoczynku, dzięki któremu uzyskasz niezbędne przygotowanie do pracy.

Zapisz się na Kurs Kierownika Wypoczynku przygotowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego i zdobądź kompleksową wiedzę z zakresu organizacji i bezpieczeństwa na koloniach dzieci i młodzieży. W programie znajdują się zagadnienia dotyczące m.in. prowadzenia dokumentacji, dzięki którym poznasz najważniejsze i aktualne zalecenia.

Zaktualizowano dnia 20 czerwca 2024