Czy wystarczy zrobić jeden kurs wychowawcy kolonijnego

kursy wychowawcy kolonijnego online

Polska jest krajem bogatym w przepiękne miejsca, które służą wypoczynkowym wyjazdom zorganizowanym dla dzieci i młodzieży. Bez względu na to, czy jest to zimowisko u podnóża jednego ze szczytów górskich, kolonia nad Bałtykiem, czy obóz nieopodal jednego z parków krajobrazowych, uczestnicy muszą być objęci opieką kadry wypoczynku. Zadba ona nie tylko o realizację celów założonych w programie wyjazdu, ale przede wszystkim o jego bezpieczny przebieg. Osoby pełniące tego typu funkcję wykorzystują umiejętności i wiedzę, którą zdobyły realizując odpowiednie kursy wychowawcy kolonijnego. Do czego one uprawniają?

Wychowawca kolonijny – coraz większe zapotrzebowanie

W trakcie roku szkolnego nauczyciele i wychowawcy nie zawsze znajdują czas na to, by umożliwić swoim uczniom odpoczynek od intensywnej nauki. Jeśli już do tego dojdzie, bardzo często ma on postać kilkugodzinnego wyjścia kulturalnego lub krajoznawczego, które jedynie na chwile pozwala dzieciom i młodzieży zmienić otoczenie. Z tego powodu z roku na rok coraz większym zainteresowaniem rodziców, grona pedagogicznego, jak i samych uczniów, cieszą się wyjazdy wypoczynkowe organizowane w trakcie przerwy od zajęć lekcyjnych.

Ferie zimowe, wakacje czy święta to czas odpoczynku, jednak dla szkół i podmiotów prywatnych uprawnionych do organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, to intensywny okres przygotowań i dopilnowania wielu formalności. Każdy z wyjazdów uczniów trwający co najmniej 2 dni wymaga zgłoszenia do kuratorium oświaty. Organizator w tym celu musi podać dane nie tylko uczestników, ale również kadry dbającej o bezpieczeństwo. Obecność wychowawcy kolonijnego to jeden z wymogów, bez których nie może odbyć się żaden wypoczynek uczniów. Wraz ze wzrostem liczby tego typu wyjazdów, rośnie także zapotrzebowanie na wykwalifikowane osoby dbające o bezpieczeństwo uczestników.

Jakie są obowiązki wychowawców kolonijnych?

Konieczność zatrudnienia kadry wynika z Rozporządzenia MEN z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które określa także obowiązki wychowawcy kolonijnego.

Według przepisów, osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada m.in. za:

  • prowadzenie dziennika zajęć realizowanych w trakcie wypoczynku,
  • informowanie kierownika o potrzebach specjalnych uczestników,
  • zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi podopiecznych,
  • opracowywanie planu pracy,
  • realizację programu,
  • zapewnienie bezpieczeństwa grupy.

Kursy wychowawcy kolonijnego – niezbędne w zdobyciu uprawnień

Z uwagi na dużą odpowiedzialność, jaka spoczywa na wychowawcy kolonijnym, taką funkcję mogą pełnić tylko osoby spełniające określone wymogi pod względem:

  • niekaralności,
  • pełnoletniości,
  • wykształcenia (minimum średnie),
  • przygotowania merytorycznego i praktycznego (co umożliwia m.in. ukończenie kursu na wychowawcę wypoczynku).

kurs wychowawca kolonijny

Istnieją dwie ścieżki do zdobycia wymaganych uprawnień. Pierwsza z nich dotyczy osób, które podjęły decyzję o pracy z dziećmi i młodzieżą wraz z wyborem studiów nadających kwalifikacje do pracy jako nauczyciel, pracownik placówek wsparcia dziennego czy ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Osoby zatrudnione na tych stanowiskach są zwolnione z obowiązku realizacji kursu wychowawcy kolonijnego, podobnie jak instruktorzy harcerscy posiadający stopień co najmniej przewodnika lub równoważnym.

Kurs wychowawcy wypoczynku – wymagany w pozostałych przypadkach

Druga ścieżka kariery dotyczy osób aspirujących do podjęcia zatrudnienia jako wychowawca kolonijny, które posiadają inne wykształcenie niż wskazane powyżej. Spełniając pozostałe wymagania, zdobycie wymaganych uprawnień umożliwia Kurs na Wychowawcę Wypoczynku oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego.

Choć istnieje wiele form wypoczynku – m.in. kolonia, obóz, biwak, półkolonia, zimowisko – warto zaznaczyć, że wystarczy ukończyć jeden Kurs wychowawcy wypoczynku, aby zdobyć uprawnienia do pracy podczas każdej z nich.

Ile zarabiają wychowawcy wypoczynku? Jeden z powodów, dla których warto ukończyć kurs wychowawcy

Absolwenci kursu wychowawcy zdobywają nie tylko wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia tej funkcji, ale również możliwość legalnego zatrudnienia podczas wyjazdów wypoczynkowych dzieci i młodzieży. Szeroki zakres obowiązków oraz odpowiedzialna funkcja ma jednak odzwierciedlenie w satysfakcjonującym wynagrodzeniu.

Choć na to, ile zarabia wychowawca wypoczynku, ma wpływ wiele czynników (m.in. czas trwania wyjazdu, lokalizacja, renoma organizatora, doświadczenie opiekuna), przyjmuje się, że średnio za tydzień pracy osoby pełniące tę funkcję mogą liczyć na 800 –1200 zł brutto. Lepiej opłacane są oczywiście wyjazdy zagraniczne, podczas których za 7 dni wychowawca może otrzymać od 1200 do 2000 zł brutto.