Czy wycieczki szkolne są obowiązkowe?

uprawnienia kierownika wycieczek

Każde wyjście poza teren szkoły oraz podjęcie aktywności odbiegające od tych, z którymi uczniowie mają styczność każdego dnia, spotyka się z bardzo dużym entuzjazmem. Nic dziwnego, ponieważ koło 180 dni w roku dzieci i młodzież w wieku szkolnym spędza w salach lekcyjnych. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy uczniowie chętnie biorą w nich udział i zastanawiają się, czy wycieczki szkolne są obowiązkowe. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości na ten temat.

Atrakcyjne dla opiekunów, uczniów i ich rodziców – walory wycieczek szkolnych

Wycieczki szkolne są cenione zarówno przez opiekunów, jak i rodziców uczniów. Nauczyciele mogą wykorzystać taką formę aktywności do zbudowania silniejszych relacji z uczniami, a także do zastosowania interdyscyplinarnych metod nauczania. Rodzice z kolei cenią sobie wycieczki szkolne, ponieważ dbają o rozwój społeczny i emocjonalny ich pociech w bezpiecznych warunkach – pod opieką wykwalifikowanych opiekunów.

Choć lista korzyści jest dużo dłuższa dla obu powyższych grup, udział w wycieczkach szkolnych oferuje uczniom wiele korzyści – zarówno edukacyjnych, jak i osobistych. Dlaczego warto zachęcać dzieci i młodzież do udziału w wycieczkach?

Przede wszystkim dlatego, że dzięki nim uczniowie:

  • poszerzają swoje horyzonty poznając nowe miejsca, społeczności i kulturę,
  • zdobywają wiedzę poprzez doświadczanie,
  • rozwijają umiejętności społeczne – na wycieczkach mogą nawiązywać owe znajomości i budować relację z rówieśnikami,
  • uczą się niezależności – przebywanie poza domem i szkołą pozwala lepiej odnajdować się w nowym otoczeniu,
  • mają większą motywację do nauki – wycieczki inspirują do samodzielnego zgłębiania wiedzy z danej dziedziny.

czy wycieczki szkolne są obowiązkowe

Czy wycieczki szkolne są obowiązkowe?

W przeciwieństwie do kolonii, aktywności w ramach turystyki i krajoznawstwa organizowane są w trakcie zajęć lekcyjnych. Wielu uczniów oraz rodziców zastanawia się więc, czy wycieczki szkolne są obowiązkowe. Warto więc zaznaczyć, że uczestnictwo w nich jest dobrowolne, a decyzję o udziale dziecka podejmuje rodzic lub opiekun prawny. Co z wycieczkami szkolnymi, gdy nie wszyscy biorą udział? Otóż dla grupy uczniów, którzy nie uczestniczą w wycieczce, szkoła jest zobowiązana zapewnić w tym czasie opiekę i zajęcia dydaktyczne.

ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO OPIEKUN WYCIECZEK 

Co z wycieczkami szkolnymi? 5 powodów, dla których uczniowie nie biorą udziału

Choć z reguły większość uczniów entuzjastycznie reaguje na wyjście poza teren szkoły, bardzo często niewielka grupa zostaje w tym czasie na zajęciach dydaktycznych. Do najpopularniejszych powodów braku uczestnictwa można zaliczyć:

  • koszty – udział w wycieczkach wiąże się z dodatkowymi opłatami, na które nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić, dlatego warto podczas organizacji uwzględnić ten aspekt,
  • niechęć lub lęk – niektórzy uczniowie mogą nie odnajdować się w grupie, dlatego warto zachęcać ich do aktywnego udziału w różnych grupowych projektach i działaniach,
  • brak zainteresowania – czasami uczniów może zniechęcić tematyka lub miejsce wycieczki.

Zdobądź przygotowanie do pracy jako opiekun wycieczek

Dyrektor szkoły może wyznaczyć opiekunów wycieczki szkolnej spośród nauczycieli lub – w zależności od celu oraz programu wycieczki –  spoza grona pedagogicznego. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, Kurs na Kierownika/Opiekuna Wycieczek pozwoli Ci zdobyć merytoryczne przygotowanie m.in. z zakresu organizacji zajęć, planowania pracy opiekuńczej oraz bezpieczeństwa uczestników.