Początek roku szkolnego to idealny moment na organizację wycieczki integracyjnej, na której uczniowie oraz nauczyciele mogą w nieformalnej atmosferze nawiązać nowe relacje. Organizacja wyjść o takim charakterze jest szczególnie ważna po większych zmianach w składzie uczniów lub w pierwszych klasach, jednak warto je organizować także dla grup, które spędziły już ze sobą kilka lat nauki. W tym artykule sprawdzamy, dlaczego wycieczki integracyjne dla szkół cieszą się nieustannie dużym zainteresowaniem.
Czym są wycieczki szkolne integracyjne?
Zmiana otoczenia bywa dla uczniów zmieniających szkołę lub klasę bardzo stresująca i nie wszyscy potrafią od pierwszego dnia zaadaptować się wśród nowych kolegów i koleżanek. Od lat najlepszym sposobem na znacznie ułatwienie nawiązania nowych relacji są wycieczki szkolne integracyjne. Są to zorganizowane wyjścia grupowe, których celem jest wzmocnienie więzi na linii uczeń-uczeń, a oraz uczeń-nauczyciel.
Tego typu wycieczki organizowane są bardzo często na początku roku szkolnego i popularnie nazywane są rajdami klasowymi, ponieważ bardzo często na miejsce docelowe wybierane są tereny podmiejskie.
Cele wycieczki szkolnej integracyjnej
Wrzesień to miesiąc organizacyjny zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, ponieważ w pierwszych tygodniach nauki następuje wiele zmian. Jest to również idealny moment, aby zorganizować integracyjną wycieczkę szkolną, ponieważ uczniowie nie są zbyt mocno obciążeni realizacją programu.
Co sprawia, że praktycznie wszystkie szkoły w naszym kraju ruszają w tym czasie na rajdy klasowe? Do celów wycieczki szkolnej integracyjnej można zaliczyć:
- nawiązanie relacji – jak sama nazwa wskazuje, tego typu wycieczki mają za zadanie zintegrować uczniów między sobą oraz nawiązać pozytywną relację z nauczycielami, budując poczucie wspólnoty
- budowanie zaufania – wycieczki integracyjne to świetna okazja do realizacji aktywności, dzięki którym uczniowie mogą później wzajemnie polegać na sobie w różnych sytuacjach,
- rozwój umiejętności komunikacyjnych – interaktywne gry i zadania uczą, jak komunikować się z rówieśnikami, a także współpracować w grupach,
- zmniejszenie napięć i konfliktów w klasie – takie wyjazdy nie tylko integrują uczniów ze sobą, ale pozwalają również rozładować różne napięcia i rozwiązywać konflikty.
Wycieczki integracyjne dla szkół – praktyczne porady organizacyjne
Pełniąc funkcję opiekuna lub kierownika wycieczek zmierzysz się z kilkoma wyzwaniami podczas organizacji wycieczek integracyjnych dla szkół. Zwróć uwagę na kilka aspektów związanych z:
- miejscem docelowym – wybierając miejsce wycieczki należy uwzględnić dostępność oraz bezpieczeństwo lokacji, a także możliwość przeprowadzenia zaplanowanych aktywności,
- aktywnościami – powinny być dostosowane do wieku oraz zainteresowań uczestników; inaczej będzie wyglądać wycieczka integracyjna dla liceum, a inaczej dla szkoły podstawowej,
- przygotowaniem uczestników do wycieczki – warto przed wycieczką poinformować rodziców oraz uczniów o celach i planie wyjazdu, a także o zasadach bezpieczeństwa i oczekiwanym zachowaniu; dzięki temu można uniknąć wielu nieporozumień i problemów,
- planem awaryjnym – planując wycieczkę musisz przygotować się na różne scenariusze, jak np. złe warunki pogodowe czy niespodziewane wydarzenia.
ZREALIZUJ KURS NA KIEROWNIKA/OPIEKUNA WYCIECZEK I ZDOBĄDŹ NIEZBĘNE PRZYGOTOWANIE DO PRACY
Wycieczki integracyjne dla szkół – przykładowe atrakcje
Atrakcje należy dobrać do wieku oraz zainteresowań uczestników. W przypadku wycieczki integracyjnej dla liceum można postawić na nieco bardziej wymagające aktywności, jak np. marsz na orientację, park linowy czy paintball.
Organizując wycieczkę integracyjną dla szkół podstawowych warto postawić na atrakcje bardzie edukacyjne niż takie, które wymagają większej sprawności fizycznej. W programie warto uwzględnić takie atrakcje, jak:
- poszukiwanie skarbu – popularna gra terenowa rozwijająca pracę zespołową i logiczne myślenie,
- warsztaty przyrodnicze – trafionym pomysłem okaże się wizyta w parku lub ogrodzie botanicznym, gdzie dzieci poznają lokalną faunę i florę,
- zabawy zespołowe na świeżym powietrzu – sztafeta, mecze piłki nożnej czy zabawy z chustą to tylko jedne z wielu ciekawych pomysłów.
Jak widać wycieczki integracyjne pozwalają nawiązać pozytywne relacje nie tylko między uczniami, ale również nauczycielami oraz ich podopiecznymi.
Zapisz się na kurs i zadbaj o kwestie bezpieczeństwa
Najważniejszym aspektem każdej wycieczki integracyjnej są kwestie bezpieczeństwa, dlatego podstawą zachowanie wszelkich zasad ostrożności przez kadrę sprawującą bezpośrednią opiekę nad uczestnikami. Pełniąc funkcję opiekuna lub kierownika wycieczki, musisz dysponować odpowiednią wiedzą, którą możesz zdobyć zapisując się na Kurs Opiekuna/Kierownika Wycieczek.
W trakcie nauki zdobędziesz przygotowanie z zakresu:
- planowania pracy wychowawczej,
- organizacji pracy,
- obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa życia i zdrowia uczestników,
- organizacji pracy kierownika z personelem pedagogicznym i administracyjno-obsługowym,
- prowadzenia dokumentacji.
Więcej informacji znajdziesz w opisie kursu.