Jakie wykształcenie powinien posiadać wychowawca kolonijny?

Zaktualizowano dnia 27 listopada 2023

Z pewnością nieraz myśleliście o tym, jak ciekawą i rozwijającą pracą może być funkcja wychowawcy na obozach i koloniach organizowanych dla dzieci i młodzieży. I słusznie, ponieważ sprawowanie opieki nad uczestnikami wyjazdów wypoczynkowych przy jednoczesnej możliwości poznawania nowych miejsc brzmi świetnie. Należy jednak pamiętać, że osoba na tym stanowisku realizuje bardzo odpowiedzialne zadania, dlatego przed rozpoczęciem pracy musi spełnić wymogi określone w przepisach. W tym artykule przyjrzymy się, kto może i jakie wykształcenie powinien posiadać wychowawca kolonijny.

Obowiązki wychowawcy kolonijnego  – rozporządzenie określające zadania

Perspektywa pracy jako opiekun na zorganizowanych wyjazdach wypoczynkowych dzieci i młodzieży, które podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu, kusi coraz więcej osób. Nic dziwnego, ponieważ realizując swoją pasję dotyczącą pracy z uczniami, można przy okazji zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc. Zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami, ponieważ kadra dbająca o bezpieczeństwo nadzoruje rzecz jasna także kolonie zagraniczne.

Jeśli chodzi o obowiązki wychowawcy kolonijnego, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży określa, iż osoba na tym stanowisku musi m.in.:

  • zapoznać się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników,
  • opracować plan pracy wypoczynku,
  • organizować zajęcia zgodne z rozkładem dnia,
  • poinformować kierownika wypoczynku o ewentualnych potrzebach specjalnych uczestników (np. przyjmowanie leków),
  • sprawować opiekę nad uczestnikami w kontekście zdrowia, higieny i wyżywienia.

baner

Jakie wykształcenie musi mieć wychowawca kolonijny?

Jak się jednak domyślacie powołanie do pracy dydaktyczno-wychowawczej nie wystarczy, aby realizować powyższe zadania, które są bardzo odpowiedzialne i mają wpływ na bezpieczeństwo uczestników. Powyższe rozporządzenie określa także to, kto może być wychowawcą kolonijnym.

Według przepisów jest to osoba pełnoletnia, która posiada co najmniej średnie wykształcenie. Wymagany jest także ukończony kurs opiekuna kolonijnego – to właśnie zaświadczenie o ukończeniu tego typu kursu da organizatorowi gwarancję, że powierza opiekę osobie posiadającej odpowiednie kompetencje i wiedzę.

Czy nauczyciel może być wychowawcą kolonijnym?

Istnieją jednak pewne wyjątki na temat wykształcenia i konieczności realizowania kursu. W pierwszym aspekcie zwolnione są z tego wymogu osoby posiadające stopień harcerski o stopniu co najmniej przewodnika. Jeśli chodzi o drugi wymóg, wiele osób zastanawia się czy nauczyciel musi mieć kurs wychowawcy kolonijnego. Otóż przepisy zwalniają z tego warunku nauczycieli i osoby pracujące z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego bądź placówkach opiekuńczo-wychowawczych (więcej informacji na temat znajduje się w rozporządzeniu). Oznacza to tym samym, że nauczyciele jak najbardziej mogą pełnić funkcję wychowawcy kolonijnego.

Czy trener może być wychowawcą na obozie?

W skład kadry dbającej o bezpieczeństwo uczestników wchodzą również animatorzy, lektorzy języka czy trenerzy – w zależności od charakteru kolonii i zaplanowanych atrakcji. Przepisy wskazują również na kilka wymogów w tym aspekcie. Przykładowo trener sportu oprócz co najmniej średniego wykształcenia, musi posiadać dokumenty potwierdzające zdobycie tytułu trenera i instruktora sportu oraz dokumenty potwierdzające posiadaną wiedzę, doświadczenie i umiejętności.

Osoba posiadająca uprawnienia trenerskie może być wychowawcą na obozie, ale musi być wówczas zgłoszona jako wychowawca, a nie trener. Nie może łączyć ze sobą obydwu funkcji – w tym przypadku musi spełnić wymogi takie, jak dla wychowawców.

Kurs opiekuna kolonijnego – gdzie go zrealizować?

Jeśli potrzebujecie odbyć kurs wychowawcy kolonijnego, aby spełnić wymogi dotyczące pracy jako opiekun kolonijny, możecie w łatwy sposób go zrealizować wybierając Kurs na Wychowawcę Wypoczynku. Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego kurs posiada program zgodny z aktualnym rozporządzeniem MEN. Absolwenci kursu uzyskują zaświadczenie o ukończeniu kursu, a dokument ten jest wydawany dożywotnio.

Kuratorium oświaty – kurs wychowawcy kolonijnego sprawdzany na obozach

Warto zaznaczyć, że kuratorium oświaty kontroluje posiadane przez kierownika wypoczynku dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie o zrealizowaniu kursu przez wychowawcę kolonii. Warto zatem, aby członkowie kadry wyjazdu posiadali przy sobie odpowiednie dokumenty.

Ile zarabia wychowawca kolonijny – 2023 dobrym rokiem dla opiekunów

Praca jako wychowawca wypoczynku może przynieść wiele satysfakcji nie tylko z uwagi na możliwość rozwoju zawodowego, ale również na atrakcyjne wynagrodzenie. Średnio w 2023 roku wychowawcy kolonii mogą zarobić około 1000 zł netto za 7-dniowy wyjazd. Na to, ile zarabia wychowawca kolonijny, wpływa jednak wiele różnych czynników – czas trwania wyjazdu, miejsce docelowe, charakter kolonii, renoma i budżet organizatora, a także region kraju.